fbpx

Nowe połączenia neuronowe mogą pomóc w walce z Alzheimerem

Stymulując proces powstawania nowych komórek nerwowych, pomaga przywrócić pamięć — informują w czasopiśmie “Journal of Experimental Medicine” naukowcy z University of Illinois w Chicago. Nowe badania wskazują na to, że nowe połączenia nerwowe mogą wbudowywać się w odpowiedzialne za zapamiętywanie struktury mózgu i mogą przyczynić się do odblokowania wspomnień. Odkrycie może się przyczynić do opracowania nowej metody terapii, która mogłaby pomóc osobom dotkniętym chorobą Alzheimera, a nawet odwrócić jej skutki.

Komórki nerwowe powstają z komórek macierzystych, w procesie o nazwie neurogeneza. Wcześniejsze badania pokazywały, że neurogeneza u osób dotkniętych chorobą Alzheimera jest zaburzona. Dotyczy to w szczególności rejonu hipokampa, który ma w mózgu kluczowe znaczenie w procesach uczenia się i zapamiętywania.

“Mimo to, zarówno rola nowych komórek nerwowych dla tworzenia wspomnień, jak i wpływ zaburzonej neurogenezy na pojawianie się objawów choroby Alzheimera pozostają niejasne” — przyznaje współautorka pracy, prof. Orly Lazarov.
Autorzy pracy postanowili zwiększyć skuteczność neurogenezy u myszy genetycznie podatnych na chorobę Alzheimera. W tym celu wyłączyli gen Bax, który pełni kluczową funkcję w procesie przedwczesnego umierania komórek macierzystych. Poskutkowało to dojrzewaniem większej liczby neuronów, co w testach przełożyło się na odbudowę pamięci przestrzennej i kontekstowej.

“Nasze badania po raz pierwszy pokazały, że nieprawidłowa neurogeneza w obrębie hipokampa może mieć znaczenie dla utraty pamięci towarzyszącej chorobie Alzheimera, sprawiając, że brakuje nowych komórek nerwowych, które mogłyby wbudować się w kluczowe dla zapamiętywania obszary. To sugeruje, że wspomaganie neurogenezy może mieć dla pacjentów z chorobą Alzheimera potencjał terapeutyczny” — podsumowuje prof. Lazarov.

Źródło: rupress.org

Dodaj komentarz