fbpx

Do sprzedaży trafiła najdłuższa książka na świecie

Oczywiście na początku trzeba zaznaczyć – długa książka to pojęcie względne. Dla jednego wyczerpującą lekturą będzie zaledwie 100 stron, a ktoś inny zmęczy się lub usatysfakcjonuje dopiero po 500. Cóż, w tym przypadku nie ma wątpliwości. Oto najdłuższa książka na świecie.

Co ciekawe, najdłuższa książka na świecie to nie powieść czy reportaż. Artysta Ilan Manouach połączył 21 450 stron popularnego komiksu „One Piece”, który ukazuje w japońskim magazynie „Shōnen Jump” co tydzień od 1997 roku. Jego pierwotnym celem było stworzenie specyficznej rzeźby.  Jednak niespodziewanie powstała też najdłuższa książka w historii. Jest tak długa, że jej przeczytanie jest fizycznie niemożliwe.

Książka została wyceniona na 1900 euro, czyli ponad 9 tys. zł. Dzieło nie jest przypisywane autorowi komiksu „One Piece”, a właśnie Manouachowi. Artysta wydrukował japońskie wydanie cyfrowe historyjek i złożył je w całość, traktując komiks nie jako książkę, ale jako „materiał rzeźbiarski”. W rozmowie z „The Guardian” rzecznik  francuskiego wydawnictwa JBE powiedział, że ONEPIECE to „nieczytelna rzeźba, która przybiera kształt książki – największej do tej pory pod względem liczby stron i szerokości grzbietu – która materializuje ekosystem internetowego rozpowszechniania komiksów”.

Wydawca przygotował 50 podpisanych i ponumerowanych kopii rzeźby-książki. Każdy egzemplarz waży ponad 17 kilogramów, a grzbiet mierzy 80 cm.

 

View this post on Instagram

A post shared by JBE Books 📚 (@jbebooks)

 

Źródło: national-geographic.pl

Dodaj komentarz