Rewolucyjny generator energii z fal i powietrza. Wkrótce podłączenie do sieci
Firma Ocean Energy umieściła swój generator energii falowej OE-35 o masie 826 ton na poligonie testowym marynarki wojennej USA u wybrzeży wyspy Oahu, przygotowując go do podłączenia do hawajskiej sieci elektroenergetycznej.
System został przetestowany nie tylko na Hawajach, ale także w Szkocji w ramach projektu wartego 12 mln dolarów, finansowanego przez Office of Energy Efficiency and Renewable Energy (EERE) oraz Sustainable Energy Authority of Ireland (SEAI). OE-35, o wymiarach 38 x 18 metrów, zanurzeniu 9 metrów i mocy wyjściowej 1,25 MW, wykorzystuje energię fal i innowacyjny system podwójnego przepływu powietrza.
Generator OE-35 po pomyślnych testach – podłączenie do sieci już wkrótce
Niektóre generatory falowe wykorzystują fale do sprężania kolumny powietrza, która napędza turbinę, działając jak silnik tłokowy z okresem martwym między falami.
OE-35 wyróżnia się turbiną Wellsa, opracowaną przez Alana Arthura Wellsa z Queen’s University w Belfaście pod koniec lat 70. Turbina ta obraca się ciągle w jednym kierunku, bez względu na przepływ powietrza. Kiedy fala spręża powietrze w trzech komorach boi, turbina się obraca, a po odwróceniu przepływu powietrza obraca się nadal w tym samym kierunku. To eliminuje potrzebę stosowania złożonych mechanizmów do radzenia sobie z dwukierunkowym przepływem powietrza.
Choć nie jest to najbardziej wydajny sposób wytwarzania energii, ponieważ turbina ma wyższy współczynnik oporu niż konwencjonalne rozwiązania, działa na tyle dobrze, że spółka Ocean Energy Group Ireland planuje wkrótce połączyć OE-35 z siecią elektroenergetyczną Hawajów za pomocą podmorskiego kabla.
Prof. Tony Lewis, dyrektor ds. technologii w Ocean Energy, stwierdził:
“Po ponad 15 latach projektowania, testowania i budowy jesteśmy podekscytowani, że możemy wykonać ten ważny krok w kierunku komercjalizacji naszego urządzenia OE-35. Ten projekt o międzynarodowym znaczeniu pojawia się w kluczowym momencie dla USA i Irlandii, gdy świat musi przyspieszyć dekarbonizację dzięki nowym technologiom”.
Chociaż 1,25 MW to niewiele w skali potrzeb energetycznych Hawajów, może to być zapowiedź przyszłych innowacji w branży energetycznej.