Ile osób na świecie mówi po polsku? Ta liczba może zaskoczyć
Polszczyzna często uchodzi za język słabo rozpowszechniony poza Polską. Okazuje się jednak, że liczba osób posługujących się nią na świecie może być zaskakująco wysoka. Choć nie dorównuje angielskiemu czy hiszpańskiemu, jest obecna nawet w najbardziej odległych rejonach globu.
Dla wielu cudzoziemców polszczyzna brzmi niczym zawikłany labirynt dźwięków i odmian. Nam jednak służy nie tylko za narzędzie porozumiewania się – jest częścią dziedzictwa, które kształtuje naszą tożsamość i wyróżnia kulturowo. Niewielu z nas zastanawia się, jak liczne grono użytkowników naszego języka rozsiane jest po świecie oraz ilu spośród nich żyje poza granicami Polski. Liczba osób władających językiem polskim potrafi naprawdę zadziwić.
Ile ludzi mówi w języku polskim? 45 milionów na całym świecie używa polszczyzny
Wspólna mowa stanowi jeden z najważniejszych filarów kulturowych i narodowej tożsamości. Nie jest wyłącznie narzędziem wymiany informacji – pełni też funkcję spajającą społeczeństwo, akcentując narodową odmienność. Ma także kluczowe znaczenie dla formowania niezależności i autonomii państwowej. My, Polacy, doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Nic dziwnego, że darzymy nasz język szczególną dumą – za jego niepowtarzalność i bogactwo tradycji. Nieraz podkreślamy, że jego złożona gramatyka i wymowa plasują go wśród najtrudniejszych języków na świecie.
Co ciekawe, z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika, że na całym świecie polszczyzną posługuje się blisko 45 milionów osób. Największa ich liczba, bo około 38 milionów, mieszka w granicach naszego kraju. Jednak znaczna grupa rodzimych użytkowników języka żyje za granicą – w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, a także na Litwie, Białorusi, Ukrainie, w Norwegii, Szwecji, na Islandii, w Kazachstanie czy Rosji. Wśród krajów, gdzie spotkamy licznych mówiących po polsku, wymienia się nawet tak dalekie zakątki jak Australia, Argentyna czy Izrael. Co więcej, polską mowę można usłyszeć też w mniej oczywistych miejscach. Należą do nich brazylijskie miejscowości Aurea w stanie Rio Grande do Sul oraz São Mateus do Sul, gdzie potomkowie dawnych emigrantów wciąż pielęgnują tradycje przodków.
– Obecnie coraz większe grono osób jest zainteresowanych polską kulturą i językiem polskim, co systematycznie zwiększa liczbę zainteresowanych uzyskaniem urzędowego poświadczenia znajomości języka polskiego jako obcego – informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Język polski: 38. pozycja według Visual Capitalist. Popularność stale rośnie
Z przytoczonych przez Visual Capitalist danych wynika, że polszczyzna plasuje się na 38. miejscu w światowym rankingu języków. Tym samym wyprzedza chociażby ukraiński czy marokański wariant arabskiego. Jest ponadto najczęściej używaną mową w obrębie języków zachodniosłowiańskich i zajmuje drugą lokatę – tuż za rosyjskim – w całej rodzinie języków słowiańskich. Obserwuje się też rosnące zainteresowanie nauką naszego języka wśród cudzoziemców, co zaskakuje wielu badaczy. Sporo z nich decyduje się na jego opanowanie, by studiować w Polsce lub znaleźć pracę w szybko rozwijających się branżach gospodarki.