Polak opracował bezbolesną metodę leczenia zębów
Bezbolesna metoda leczenia zębów objętych próchnicą bez borowania jest jak najbardziej możliwa, a opracowane przez polskiego dentystę Zbigniewa Dobkowskiego (po latach współpracy z guru bezbolesnej abrazji w Polsce lekarzem dentystą Pawłem Pękackim) urządzenia tzw. abratory do wykonywania tej metody to prawdopodobnie najlepsze urządzenia tego typu na świecie.
Dlaczego zatem w gabinetach stomatologicznych nadal wykonuje się bolesne zabiegi borowania często z podaniem nie najlepiej tolerowanych znieczuleń skoro można to robić bezboleśnie?
Widocznie na dotychczasowej metodzie dobrze się zarabia i jedynie pacjent świadomy, że bezbolesne leczenie zębów jest możliwe i upominający się o takie leczenie u swojego dentysty może pomóc w zrewolucjonizowaniu walki z próchnicą i sprawić, że będziemy wychodzić z gabinetu dentystycznego zrelaksowani i w dobrej formie bez traumatycznego bólu i zapuchniętej buzi. Jeśli uważasz, że idea jest słuszna to podaj dalej link do tego tekstu aby dotarł on do jak najszerszego grona nieświadomych pacjentów.
DALCZEGO NIE BOLI W METODZIE ABRAZJI POWIETRZNEJ?
Problemem gabinetów stomatologicznych na całym świecie jest ból zadawany pacjentom w trakcie zabiegów dentystycznych. Lekarze podejmują różne działania by ograniczyć godo minimum ale niestety jest on atrybutem tego zawodu.Stosowane znieczulenia w wydatny sposób ograniczają odczucia pacjenta ale też same w sobiesą lekiem nie zawsze dobrze tolerowanym przez pacjenta a czasami przeciw wskazanym.Lekarze dentyści mają szeroki wybór takich leków i mogą tak dobrać parametry by nie zaszkodzić swoim pacjentom, należy jednak szukać takich rozwiązań by efekty po zabiegowe eliminować już na etapie wstępnym.
Lekarze są przygotowywani do wykonywania zawodu dentysty od stosowania metod wiertłowych i jeszcze przez długie lata żadna nowa, rewelacyjna metoda nie zmieni ich przekonań i przyzwyczajeń, jeśli pacjent nie będzie chciał odczuwać tych niemiłych doznań powstających w trakcie opracowywania twardych tkanek zęba będzie musiała się decydowaćna stosowaniem przed zabiegiem środków znieczulających czasami też w połączeniuze środkami uspokajającymi.
Czy jest szansa by pacjent przechodził zabiegi stomatologii zachowawczej bez konieczności używania chemii farmaceutycznej?
Tak jest taka szansa a ta metoda jest abrazja powietrzna.
Jaki jest mechanizm powstawania bólu?
Amerykańscy neurobiolodzy opisali białko odpowiedzialne za działanie receptora gorąca w ludzkim organizmie. Dr Xinzhong Dong wspólnie z kolegami z Johns Hopkins Medical Institutions zidentyfikowali białko regulujące działanie kanału białkowego i nazwali je “pirt”.
Jak wiadomo w trakcie opracowywania ubytku powstaje tak zwana rana zębinowa z jednej strony jest ona wywołana przez nierównomierne cięcie struktur kanalikowych przez elementy tnące wiertła a z drugiej wywołana jest ona poprzez nagle wzrosty temperatur w miejscach bezpośredniego działania elementów ciernych wiertła.
W kanalikach zębinowych w płynie kanalikowym zawieszone są zakończenia nerwowe czuciowe, które są w trakcie zabiegu usuwania próchnicy drażnione z jednej strony poprzez przecinanie kanalików i wylewanie płynu kanalikowego poza obręb kanalików, z drugiej są wyszarpywane przez elementy ścierne wiertła ze światła kanalików po trzecie jeśli nie zachodzą te dwa pierwsze warunki wystarczy ,że zmienia się ciśnienie w kanalikach i dochodzi do ruchów płynu kanalikowego co wystarcza by powstawał impuls elektryczny wędrujący do mózgu.
Wiele jest teorii dotyczących bólu, jedni mówią o nadwrażliwości pacjentów poprzez zwiększoną średnicę kanalików, inni twierdzą ,że to wpływ hormonów(wysoki poziom estrogenów u kobiet podnosi próg pobudliwości i kobiety lepiej znoszą wizyty u stomatologa) jeszcze inni dowodzą, że to psychiczne podejście jest winne, a może godziny wizyty itp.
Amerykanie dowiedli, że posiadacze białka typu -pirt-, które steruje pracą kanału jonowego w neuronach jest odpowiedzialne za efekty bólowe w trakcie zabiegów stomatologicznych. Zdolność odczuwania gorąca(ono powstaje w trakcie tarcia powierzchni wiertła o opracowywana tkankę zęba)jest kontrolowana przez związki chemiczne znajdujące się na powierzchni neuronów czuciowych. W skład błony otaczającej te komórki nerwowe wchodzi tak zwany kanał białkowy, który w normalnych warunkach jest zamknięty jednak pod wpływem wysokiej temperatury(w przypadku bezpośredniego kontaktu elementów tnących wiertła
z tkanka temperatura wzrasta nawet o kilkadziesiąt stopni ponad normę) kanał taki się otwiera i powstaje wówczas impuls elektryczny przekazujący do mózgu informacje o odczuwanym bólu. Amerykańscy specjaliści stwierdzili w trakcie badań doświadczalnych, że obecność białka -pirt-determinuje odczucie bólu, im więcej jest tego białka tym szerzej otwiera się kanał białkowy i powstaje wówczas impuls elektryczny. Im kanał się szerzej otwiera tym ból będzie dotkliwszy.
Tak rzecz się ma w przypadku metod wiertłowych gdzie zawsze powstaje tarciei temperatura, dodatkowo nawet przy najlepszych systemach schładzania dochodzi do powstawania stref o wielkiej amplitudzie temperaturowej gdzie w efekcie powstają bardzo głębokie pęknięcia kanalikowej struktury zębiny, nie zauważalne dla oka i lusterka dentysty ale widoczne pod mikroskopem i bardzo niebezpieczne dla pacjenta. Dlatego niebezpieczne dla pacjenta gdyż w trakcie wytrawiania zębiny przez te głębokie pęknięcia przecieka wytrawiacz w głąb zębiny powodując nieodwracalne zmiany w miazdze zęba jeśli ubytek jest bardzo głęboki.
A jak jest w abrazji?
W abrazji nie ma efektu typowego tarcia, jest to metoda bezkontaktowa , w której drobiny tlenku glinu uderzając o powierzchnie szkliwa i zębiny odrywają elementy uszkodzone a sam pęd powietrza całe pole zabiegowe dodatkowo schładza o około jeden stopień Celcjusza. Dodatkowo drobiny tlenku glinu blokują grupy kanalikowe prze co zapobiegają wylewaniu płynu kanalikowego poza strukturę kanalików a z drugiej blokują ruch tego płynu w obrębie kanalików. Przy takiej sytuacji nie ma możliwości podrażnienia i wywołania reakcji bólowej gdyż homeostaza zęba nie jest zachwiana.
Czasami pacjenci stwierdzają, że pierwszy impuls wyzwala delikatny odruch bólowyPonieważ przy szerokich kanalikach i niskim progu pobudliwości przy bardzo głębokich ubytkach taki odruch może mieć miejsce i by znieść efekt bólowy trzeba kanaliki zębinowe zablokować( czego dokonuje pierwszy strzał).Wcześniej można zbadać wrażliwość pacjenta poprzez próbę dmuchawkową ,kierując strumień powietrza na ubytek próchnicowy i badając reakcję pacjenta. Jeśli pacjent reaguje odsunięciem głowy jest wiadomym ,że zareaguje podobnie w przypadku strzału abrazyjnego.Wówczas pierwszy strzał abrazyjny musi być tzw. pół strzałem, który też zablokuje kanaliki zębinowe przy zredukowanej mocy strzału.
Drobiny tlenku glinu ( jedna drobina blokuje do kilkuset kanalików) usuwające elementy uszkodzone zęba a także stare wypełnienia, podkłady, opatrunki czasami pozostają mocno zaklinowane w strukturze już zdrowej zębiny i nie ma potrzeby ich usuwania gdyż sam tlenek glinu jest substancją nieaktywną, zaaprobowaną przez FDA do użytku w środowisku jamy ustnej a także tlenek glinu jest składnikiem wielu makro wypełniaczy wypełnień dentystycznych.
Abrazja tak przygotowuje strukturę zęba, że nie tylko nie powstaje warstwa mazista ale przez to ,że takiej warstwy nie ma nie ma potrzeby wytrawiania zębiny kwasem ortofosforowym, wytrawienie szkliwa wystarczy do doskonałej fiksacji przyszłego wypełnienia. Dodatkowo abrazja pozwala bez uszczerbku dla żywych struktur zęba opracowywać tkankę zębinową do granic możliwości(istnieją dowody ,że ubytek był na poziomie sklepienia komory i nic złego w strukturze miazgi komorowej się nie działo, bez problemu można trepanować komorę miazgi bez bólu w przypadku jej stanów zapalnych).
Abrazja staje się standardową metodą walki z próchnicą poprzez bezpieczeństwo dla opracowywanej tkanki, pozwala pracować w bardzo głębokich ubytkach bez szkody dla struktur żywych, abrazja pozwala stomatologią estetyczną sprowadzić do mikro-preparacji , do eliminacji tylko elementów uszkodzonych nie dających się naprawić przez proces remineralizacji . Abrazja pozwala przygotować ubytek adhezyjny bez konieczności używania drażniących preparatów chemicznych.
Abrazja niemal całkowicie znosi odczucie bólu, wibracji, hałasu, drgań i zapachów. Abrazja jest metodą czystą, nie pozostawiająca na opracowywanej powierzchni elementów sprayu olejowo-wodno-bakteryjnego( w przypadku wierteł) a w rękach doświadczonego lekarza stomatologa jest wyzwaniem XXI wieku.
Źródło: http://vrota.pl/2014/01/pomoz-wprowadzic-bezbolesne-leczenie-zebow-metoda-dobkowskiego-podaj-tekst-dalej/