fbpx

Podziękuj i poproś. Znana ekolożka uczy komunikacji z kwiatami

Znana botaniczka i autorka książki o życiu roślin udowadnia, że kontakt z roślinami może być obopólny i dynamiczny. Jej zdaniem, żeby przywrócić równowagę ekologiczną, czas najwyższy nie tylko zabierać Naturze, ale również zacząć dawać.

 

Robin Wall Kimmerer jest ekologiem i wybitnym profesorem w SUNY College of Environmental Science and Forestry w Syracuse a także autorką bestselleru „Braiding Sweetgrass: Indigenous Wisdom, Scientific Knowledge and the Teachings of Plants”, która w 2013 r. była prawdziwym bestsellerem New York Timesa. Choć jej książka została wydana prawie dekadę temu, dziś jej przesłanie znów wraca do łask. A brzmi ono: nauczmy się słuchać roślin.

Kiedy Robin Wall Kimerer trafiła na studia botaniczne, nikt nie brał jej na poważnie. Podczas gdy większość profesorów i uczniów była po prosu zainteresowana biologiczną budową roślin, ona chciała odkryć, co czyni świat tak zjawiskowym. Jej zdaniem rośliny są wspaniałymi nauczycielami. Na przykład mchy uczą nas spokoju i pokory. Zamiast wymagać czegoś od świata, łagodnie adaptują się do każdej przestrzeni, a w razie niekorzystnych warunków potrafią czekać na sprzyjający czas do wzrostu.

Jako naukowiec zostałam przeszkolona, żeby nazywać naszych krewnych – rośliny i zwierzęta, wodę i Ziemię słowem, które uprzedmiotawia -„to ”– wyjaśniła, zachęcając jednocześnie do określania świata przyrody poprzez czasowniki. Bo przecież rośliny i żywioły tak samo jak ludzie cały czas są w dynamicznym ruchu.

Kimmerer często mówi, że chociaż jest biologiem roślinnym, nie znosi wyrażenia „zasoby naturalne”. Jej zdaniem zasoby są wyczerpywane, poza tym korzystamy z nich tak jakby należały nam się od zawsze. Autorka proponuje, by za każdym razem, gdy chcemy wziąć coś, co należy do przyrody (np. zerwać kwiat), zaproponujmy coś w zamian, zapytajmy i spróbujmy usłyszeć odpowiedź.

– Pozdrowiłabym kwiaty, które chcę zabrać do domu i powiedziałbym im, jakie są piękne. Dobrym pomysłem jest również wyrażenie wdzięczności – „Dziękuję, że tu rośniesz. Czy mogę przyciąć kilka kwiatów dla mojej mamy?” – proponuje Kimmerer. To całkowicie zmienia relację z roślinami – wchodzimy z nimi w żywą interakcję opartą na równości.

 

Robinem Wall Kimmerer stała się niedawno inspiracją dla  kompozytorki: Sarah Fraker i wokalistki Ashy Srinivasan, którym pomogła stworzyć utwór muzyczny oparty na książce „Braiding Sweetgrass”.

– Przyszło mi do głowy, że głos kobiet można połączyć z naturalnymi dźwiękami i stworzyć naprawdę sugestywny, bogaty krajobraz dźwiękowy – wyjaśniła Sarah Fraker.

 

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: cbc.ca

 

 

Dodaj komentarz