fbpx

Codzienny ruchu jest ważniejszy dla zdrowia niż zaplanowane treningi

Według nowych badań spacer z psem, sprzątanie, czy inne codzienne aktywności są lepsze dla zdrowia starszych osób niż zaplanowane ćwiczenia.

Jak pozostać w dobrej formie przez długie lata? Na pewno warto się wysypiać, zdrowo jeść i dużo się ruszać. Jednak regularne wizyty na siłowni czy ćwiczenia w domu wcale nie muszą być ważniejsze dla zdrowia w dojrzałym wieku niż całodniowe „bycie aktywnym” – wynika z nowych badań.

Codzienne obowiązki mogą służyć zdrowiu

Wiele zależy od tego, co osoba regularnie ćwicząca robi poza treningami. Czy spędza większość dnia na kanapie z pilotem w ręku, czy raczej krząta się po domu lub ogrodzie? Ćwiczenia dają wielu osobom złudne poczucie, że zaliczyły odpowiednią dawkę aktywności i mogą to sobie zrekompensować bezruchem.

Zaplanuj marsz lub siedź mniej

Naukowcy sprawdzili, jak różne formy aktywności wpływają na tracenie i utrzymanie wagi u osób starszych. W badaniu sfinansowanym przez amerykański Narodowy Instytut ds. Starzenia się uczestniczyło 180 osób w wieku 65-86 lat.

Wszyscy uczestnicy eksperymentu mieli nadwagę i na starcie badania mało się ruszali. Badanej grupie zaproponowano sześciomiesięczny program dietetyczny, którego celem była redukcja masy ciała o 7 do 10 proc. Po diecie zaczął się 12-miesięczny program podtrzymujący jej efekty według losowo przydzielonego wzoru: ćwiczenia aerobowe lub zalecenie „ruszaj się więcej i częściej; siedź mniej” albo ćwiczenia aerobowe połączone z zaleceniem „ruszaj się więcej…”.

Zadaniem pierwszej grupy było regularne maszerowanie, tak aby „przechodzić” około 150 min tygodniowo. Grupa druga miała chodzić tyle samo, ale wplatać to dążenie do celu w codzienne aktywności. Trzecia grupa i maszerowała, i miała siedzieć jak najmniej.

Uczestnicy badania dostali opaski monitorujące aktywność.

Zalecenie „siedź mniej” zadziałało najlepiej

Naukowcy stwierdzili, że po sześciu miesiącach utrata wagi we wszystkich grupach była podobna. Osoby z grup, które dostały zalecenie „siedź mniej”, poprawiły całkowity czas swojej dziennej aktywności. Te, które miały maszerować, podniosły za to swój poziom intensywnej aktywności.

W ciągu 12 miesięcy ci, którzy otrzymali tylko zalecenie regularnego maszerowania, przybrali na wadze więcej niż grupa z zaleceniem „siedź mniej”. W pierwszej grupie było to średnio 5,2 kg, w drugiej – 2,4 kg.

— Zorganizowane ćwiczenia często przyczyniają się do niewielkich zmian w ogólnym dziennym wydatku energetycznym, szczególnie u osób starszych — napisali autorzy badania. Dlaczego tak się dzieje? Winny jest dominujący siedzący styl życia.

Regularne, planowane ćwiczenia są tylko krótkim przerywnikiem w życiu z minimalną ilością aktywności.

Autorzy badania apelują, by lekarze zalecali dojrzałym pacjentom mniej siedzenia.

Oznacza to nowe podejście do pojęcia ogólnie rozumianego ruchu — można dbać o zdrowie bez karnetu na siłownię. Wystarczy siedzieć mniej, na przykład, zamiast spotykać się z przyjaciółką na kawę w domu, umówić się na wspólny spacer. Porozciągać się po wstaniu z łóżka.

Ruch to zdrowie

Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z regularnych ćwiczeń. Kluby fitness i inne grupowe zajęcia mają mnóstwo zalet. Pomagają między innymi budować nowe relacje, co dla osób starszych jest szczególnie ważne. Po przejściu na emeryturę mamy mniej okazji do kontaktów z innymi ludźmi.

One thought on “Codzienny ruchu jest ważniejszy dla zdrowia niż zaplanowane treningi

Dodaj komentarz