fbpx

S.U.W.E.M – holistyczny sposób na rodzicielstwo

Ta nieznana w Polsce autorka poradników pomogła już tysiącom osób na świecie poradzić sobie z trudami rodzicielstwa. Naomi Aldort podchodzi do rodzicielstwa w sposób holistyczny i opiera swoje nauki na pięciu ważnych filarach. Poznaj S.U.W.E.M.

„Wychowywać dzieci, wychowywać siebie”

„Wychowaj dziecko, które jest uczciwe, odpowiedzialne, a jego czyny pełne miłości nie pochodzą ze strachu czy potrzeby przypodobania się, ale są aktem jego wolnej woli” – napisała na swojej stronie Naomi Aldort, autorka poradnika „Wychowywać dzieci, wychowywać siebie”.

Ta nieznana jeszcze w Polsce autorka podchodzi do rodzicielstwa w sposób holistyczny. Jej metoda o nazwie S.U.W.E.M to akronim od słów: Separacja, Ukierunkowanie, Wysłuchanie, Empatia i Moc. Zdaniem Aldort wychowanie pociech przy wykorzystaniu rozmowy i empatycznej więzi z dzieckiem pozwala zbudować relację opartą na życzliwej komunikacji i wzajemnym szacunku. Jej książka, wydana wiele lat temu została przetłumaczona na 17 języków, w tym na język niemiecki, hebrajski, japoński, hiszpański i niderlandzki. Wkrótce pojawi się również w Polsce.

S.U.W.E.M

Zdaniem autorki, większość rodziców zbyt szybko reaguje na trudne sytuacje z dziećmi. Zamiast wziąć głęboki oddech i zaprosić dziecko do rozmowy wykorzystujemy swoją hierarchiczną pozycję i reagujemy krzykiem, zakazem lub nakazem. Nic dziwnego, że dziecko się buntuje, a w dalszej konsekwencji jego zachowanie sprawia więcej kłopotów. Dlatego pierwszym filarem metody stworzonej przez Naomi jest Separacja, czyli umiejętność powstrzymania się od natychmiastowej reakcji.

Ukierunkowanie pozwala skupić się na dziecku i jego emocjach, zamiast na własnym gniewie czy rozczarowaniu. Wysłuchanie dziecka (uważnie i bez ocen) – pozwala zrozumieć co dzieje się w głowie i w sercu pociechy. Empatia pomaga uczestniczyć w procesie komunikacji z młodym członkiem rodziny i zrozumieć jego emocje. Moc natomiast zachęca do eksploracji – pełni też rolę właściwego przykładu dla dziecka. Gdy pociecha widzi w rodzicu emocjonalnie zrównoważonego i odważnego towarzysza, od którego można się uczyć, zaczyna przejmować jego cechy przez naśladownictwo.

Zachęcaj, nie oceniaj

Naomi zachęca, aby rodzice byli właśnie ciekawymi towarzyszami, a nie surowymi i oceniającymi nauczycieli, którzy wymagają i stawiają zakazy. Okazuje się bowiem, że to nie strach sprawia, że dzieci wyrastają na zdrowych dorosłych, ale umiejętność życzliwej komunikacji z otoczeniem – najlepiej w poczuciu bezpieczeństwa i wzajemnego szacunku.

Choć metoda nie jest innowacyjna – z podobnych korzystało już wielu pedagogów i psychologów – to jednak książka Naomi wypełnia sporą lukę na polskim rynku wydawniczym – Naomi czerpie z własnego doświadczenia, a o wartości jej metody zaświadczają ciepłe słowa uznania i listy od czytelników, które autorka zamieszcza regularnie na swojej stronie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej zajrzyj na stronę: naomialdort.com.

TUTAJ przeczytasz inny artykuł na temat rodzicielstwa.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: naomialdort.com oraz Metoda wychowania S.U.W.E.M. Książka Naomi Aldort “Wychowywać dzieci…” | MamaDu.pl

Dodaj komentarz