fbpx

Inicjatywa #PatrzPodNogi – zwróć uwagę na migrujące traszki

Zauważono, że traszki zwyczajne oraz grzebieniaste zmierzają do wyjątkowo ciepłych w tym roku zbiorników wodnych. Te chronione gatunki płazów są wyjątkowo ruchliwe w pochmurne i deszczowe noce. Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu przypomina o akcji #PatrzPodNogi, zwracając uwagę na te migrujące istoty.

Według informacji z wielkopolskiej uczelni, od 5 lutego w Wielkopolsce trwa nieustanna wędrówka traszek.

Niektóre z tych płazów już dotarły do wód, których temperatura jest wyjątkowo wysoka jak na zimowy okres – gdyż przekracza 7 stopni Celsjusza. Pozostałe traszki powoli przemieszczają się w kierunku akwenów, w ciągu dnia ukrywając się w różnych schronieniach takich jak nory, szczeliny, sterty drewna, dziuple czy przy podstawach drzew.

Traszki można napotkać w Polsce w różnorodnych środowiskach wodnych, zarówno w obszarach miejskich, wiejskich, jak i tych o dzikim, nienaruszonym krajobrazie.

„Jednak jest ich coraz mniej, a nawet jeśli licznie występują, często umykają naszej uwadze. Pamiętajmy o odpowiedzialnym podejściu do otaczającej nas przyrody, aby wspólnie chronić nasze unikalne gatunki płazów i ich siedliska” – zaapelował cytowany w komunikacie dr inż. Mikołaj Kaczmarski, specjalista herpetolog z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W Polsce, na podstawie prawnych regulacji dotyczących ochrony przyrody, wszystkie gatunki płazów i gadów wraz z ich naturalnymi środowiskami życia są chronione.

Działania mające na celu ochronę m.in. traszek obejmują apel do społeczeństwa o odroczenie wszelkich działań konserwacyjnych i porządkowych w rejonach akwenów, które są miejscami rozrodu tych zwierząt, do czasu nadejścia jesieni. Ponadto zaleca się, aby nie grabić liści w promieniu do 200 metrów od takich zbiorników wodnych, a także unikać usuwania drewna, krzewów i prowadzenia prac ziemnych w tych obszarach.

Przyrodnicy podkreślają, że dla ochrony traszek korzystne byłoby wprowadzenie ograniczeń dotyczących dostępu pojazdów do tzw. strefy „zielonej”, czyli obszaru znajdującego się co najmniej 200 metrów od akwenów. Szczególnie po deszczu i nocą należy unikać takich miejsc. Podkreślają również, że wszelkie działania naprawcze w przypadku awarii powinny odbywać się pod okiem specjalistów od ochrony przyrody. Kluczowe jest także zwracanie uwagi na tereny, na których stwierdzono obecność płazów, i być ostrożnym, gdzie się stawia nogi.

Inicjatywa o nazwie #PatrzPodNogi ma za zadanie chronić płazy w ich naturalnych siedliskach. Film dokumentujący tegoroczną migrację tych zwierząt, zatytułowany „Traszki Ratajskie”, został opublikowany na kanale YouTube należącym do Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dodaj komentarz