Powstała platforma, gdzie można obserwować życie pszczół na żywo
Naukowcy z Uniwersytetu Szczecińskiego, prowadzący badania nad antynowotworowymi właściwościami produktów pszczelich, uruchomili platformę PASIEKA TV. Dzięki niej każdy może obserwować życie pszczół na żywo.
Pasieka, zarządzana przez Centrum Immunologii Doświadczalnej oraz Immunobiologii Chorób Zakaźnych i Nowotworowych US, istnieje od prawie trzech lat. Dotychczas jej działalność śledzili wyłącznie naukowcy, ale teraz, za pośrednictwem PASIEKA TV, obraz z kamer dostępny jest dla wszystkich, pod adresem: https://pszczola.usz.edu.pl/pasieka-tv/.
„Oglądanie pszczół przez kamery to kwestia poboczna naszego projektu, ale podnosząca społeczną świadomość, jak niezwykłe są te owady, jak cenne jest to, co +produkują+. Głównym celem badań jest wykorzystanie antynowotworowych i przeciwdrobnoustrojowych właściwości produktów pszczelich” – wyjaśniła w rozmowie z PAP dr hab. Paulina Niedźwiedzka-Rystwej, zastępczyni dyrektora Instytutu Biologii US i kierująca projektem Pasieki IMMUNO.
Pasieka mieści się w zespole dworsko-parkowym w Kulicach, gdzie działa Międzynarodowy Ośrodek Badań Interdyscyplinarnych US. W sześciu ulach żyje od 20 do 80 tysięcy pszczół.
„Kiedyś zamierzamy je policzyć, co do sztuki. Są już takie możliwości” – zapowiedziała Niedźwiedzka-Rystwej.
Podkreśliła, że miód zbierany w pasiece uniwersyteckiej jest przeznaczony wyłącznie do badań. „To są dość małe ilości. Żeby pszczoły były zdrowe, nie można im zabierać pokarmu” – dodała.
Dzięki zamontowanym w pasiece kamerom, w tym jednej wewnątrz ula, naukowcy oraz wszyscy zainteresowani mogą lepiej poznać funkcjonowanie pszczelej społeczności, organizację pracy w ulu i interakcje między owadami. Uniwersytet Szczeciński zachęca do wykorzystywania PASIEKA TV jako narzędzia edukacyjnego, np. podczas lekcji biologii, by uświadamiać, jak ważne są pszczoły dla bioróżnorodności.
„Od starożytności wiemy, że pszczoły są pożyteczne i że pszczele produkty niosą dużo dobrego, ale nie mamy potwierdzenia tych właściwości na poziomie molekularnym. To, co robimy jako naukowcy, nazywa się apiterapią oparta na dowodach” – podkreśliła Niedźwiedzka-Rystwej. „Badamy miód, ale też pyłek pszczeli, pierzgę, propolis (kit pszczeli), jad pszczeli, który ma bardzo dużo pożądanych właściwościi” – dodała.
Obecnie Pasieka IMMUNO działa dzięki funduszom uniwersyteckim, ale szczecińscy naukowcy ubiegają się także o zewnętrzne wsparcie finansowe na kontynuację badań.