fbpx

Student wymyślił butelkę na wodę, która sama się napełnia

Austriacki student, Kristof Retazar, zaprojektował butelkę która sama się napełnia. Urządzenie zbiera wilgoć z powietrza, skrapla ją i produkuje wodę. Sprzęt zasilany jest przez baterie słoneczne i zbiera do 0,5 litra wody na godzinę, zależnie od warunków klimatycznych.

Wynalazek ten może być przydatny dla rowerzystów na długie wycieczki. Można przez to uniknąć kłopotów w poszukiwaniu pobliskich sklepów, stacji benzynowych lub źródeł.

2

„Moim celem było stworzenie małego, kompaktowego urządzenia, które będzie w stanie wchłonąć wilgotne powietrze, oddzielić cząsteczki wody z powietrza i przechowywać je w postaci płynnej w butelce” – mówi Retezar.

Jak to właściwie działa?

Urządzenie ma niewielką, zainstalowaną centralnie chłodnicę. Jest ona podzielona na dwie części. Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną do chłodzenia górnej części, podczas gdy dolna strona nagrzewa się.

3

Gdy powietrze wchodzi do dolnej komory butelki z dużą prędkością – w sytuacji, gdy rower posuwa się do przodu – gorąca część urządzenia chłodzi się.

W związku z tym, te dwie strony są oddzielne i odizolowane od siebie. Powietrz dostaje się do dolnej komory z dużą prędkością i chłodzi ją. Ponadto, gdy powietrze dostaje się do komory górnej to jest zatrzymywane przez małe perforowane ściany, zmniejszając jego prędkość, aby dać mu potrzebny czas do skroplenia cząsteczek wody. Kropelki przepływają przez rurkę do butelki, która ustawiona powinna być w pozycji pionowej.

4

Retezar w celu przetestowania swojej koncepcji dokonał symulacji różnych warunków klimatycznych w swojej łazience. Modyfikował temperaturę i wilgotność powietrza. Po ponad 30 eksperymentach był w stanie osiągnąć stały przepływ jednej kropli wody przez minutę.

„Po opracowaniu funkcjonującego systemu wewnętrznego, zaprojektowałem kompaktowe i praktyczne urządzenie, które może być łatwo przymocowywane do roweru i wygodne w obsłudze.”

5

Oprócz ułatwienia życia rowerzystom, urządzenie to posiada także inny potencjał. W przyszłości, po dopracowaniu technologii wynalazek może wspierać ludzi żyjących w rejonach świata gdzie łatwy dostęp do wody jest ograniczony, a wilgotność wysoka.

Omawiając swój projekt wynalazca powiedział:

„według statystyk ONZ, ponad 2 miliardy ludzi w ponad 40 krajach żyje w regionach z niedoborem wody pitnej. Każdy środek, który może złagodzić ten kryzys jest mile widziany”.

Źródło: techxplore.com

Dodaj komentarz