fbpx

Odkryto lek na groźną chorobę. Będzie w stanie pomóc 500 milionom ludzi

Naukowcy z Wielkiej Brytanii dokonali przełomowego odkrycia. Wynaleźli oni nowoczesny lek, który zabija pasożyty ludzkiej włosogłówki w każdym stadium ich rozwoju. Dzięki temu, około pół miliarda ludzi otrzyma fachową opiekę i pomoc, której do tej pory brakowało, ponieważ istniejące już preparaty nie były wystarczająco skuteczne.

Włosogłówka jest bardzo niebezpiecznym dla ludzkiego organizmu pasożytem, który szczególnie szkodzi dzieciom. Może powodować zaburzenia rozwoju psychicznego oraz fizycznego, ale także biegunki, czy bóle głowy we wczesnym stadium. Bardzo łatwo jest się zarazić – wystarczy spożyć produkt, na którym znajduje się larwa. Może to brzmieć mało prawdopodobnie, jednak ryzyko podnosi fakt, że jajeczka przenoszą między innymi muchy. W Polsce najwięcej zarażeń stwierdza się obecnie na obszarach wiejskich.

Do tej pory, ludzie chorzy na włosogłówczycę leczeni byli przestarzałymi lekami wymyślonymi w latach 60., aby pomagać zarażonemu bydłu. Nie istnieje także szczepionka, która mogłaby pomóc uniknąć zakażenia. Jak można się domyślić, domowe sposoby leczenia, takie jak kąpiele ziołowe z miodem i mąką, też niewiele pomagały.

Z jakże potrzebną pomocą przyszli jednak do chorych naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie, Manchesterze i Londynie, którzy wykorzystali dotychczas niekojarzony z leczeniem pasożytów związek chemiczny – dihydrobenzoksazepinę i na jego bazie stworzyli lek zwalczający włosogłówkę we wszystkich stadiach rozwoju znacznie skuteczniej, niż stare leki. Dzięki temu, z jajami pasożyta będzie można walczyć nawet odpowiednim aerozolem jeszcze przez zarażeniem, nawet w formie działań prewencyjnych.

Źródło: Science Daily, journals.plos.org

Dodaj komentarz