fbpx

Najkrótsze połączenie lotnicze na świecie. Lot trwa tylko 80 sekund

Westray i Papa Westray to część wspaniałego szkockiego archipelagu Orkady, na który składa się 70 wysp. To prawdziwa turystyczna perełka – znajdziemy tam ślady epoki kamienia łupanego oraz wiele pamiątek po Wikingach. Z powodu trudnego i zmiennego klimatu nie rosną tam drzewa. Jest za to kilka sklepów, kościoły, szkoła, szpital. Toczy się tam normalne życie.

Populacja Westray liczy mniej niż 100 osób, Papa Westray – jeszcze mniej. Mimo niewielkiej liczebności, lokalne władze nie uciekają od odpowiedzialności i zapewniają swoim mieszkańcom codzienny transport. Wybrali jednak nietypowe rozwiązanie. Zamiast budować kosztowną przeprawę – most czy tunel – dla garstki osób, wolą subsydiować połączenie lotnicze między wyspami.

Dlatego od 1967 roku funkcjonuje tam najkrótsze lotnicze połączenie na świecie, które w ciągu 50 lat roku funkcjonowania przewiozło ponad milion osób.

Połączenie Westray – Papa Westray odbywa się na dystansie 2,7 km. To mniej więcej tyle, ile liczy najkrótszy pas startowy na lotnisku Chopina w Warszawie. Samoloty startują tam dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Opłata za przelot wynosi 17 funtów, biletów nie zakupimy jednak na stronie internetowej, a jedynie poprzez tradycyjną rezerwację telefoniczną lub e-mailową. Wszystkie połączenia są skomunikowane z lotami do oddalonego o 44 km Kirkwall.

W ośmioosobowym samolocie nie ma miejsca miejsca dla stewardess, nie uraczymy tam darmowego poczęstunku. Turbulencje to też rzadkość. Samolot nie wzbija się zbyt wysoko, bo nie ma na to czasu.

Czytaj więcej na: noizz.pl

Dodaj komentarz