fbpx

InPost Kurier, doskonały sposób na przesłanie paczki

Kurierzy, czy szerzej usługi firm kurierskich, od początku stanowią kluczową usługę, jeśli chodzi o dostawę przesyłek z e-commerce, jednak przesyłki kurierskie przez wiele lat były mniej popularne wśród klientów indywidualnych niże przesyłki pocztowe. Zaznaczmy przy tym, że usługi firm kurierskich to nie tylko doręczenie paczki do domu klienta, ale także do punktu odbioru. Warto pamiętać, że jeśli chodzi o dostawy z e-commerce, odbiór przesyłki w Paczkomacie® już od paru lat jest popularniejszą metodą dostawy zamówień ze sklepu internetowego niż tradycyjne przesyłki kurierskie. Niezależnie od formy, przesyłki kurierskie nie zdobyły sobie jednak nigdy wielkiej popularności wśród klientów indywidualnych. Czy to ze względu na zbyt wysokie ceny, czy trudny dostęp do usług kurierskich. Zmieniło się to dopiero w ostatnich latach, kiedy to Paczkomaty® zaczęły wyprzedzać i wreszcie wyprzedziły urzędy pocztowe jako najpopularniejsze miejsce nadania przesyłki.

Kurierzy i Paczkomaty® – czemu wybieramy nadanie przesyłki w maszynie?

Kurierzy InPost mogą dostarczać przesyłki już do szesnastu tysięcy Paczkomatów® w całej Polsce, co jest prawdopodobnie jednym z głównych powodów ich rosnącej popularności, zarówno jako miejsca odbioru, jak i nadania paczki. Klientom jest po prostu coraz łatwiej do nich dotrzeć — obecnie ponad połowę Polaków dzieli od najbliższego Paczkomatu® siedmiominutowy spacer. Jest ich już ponad dwa razy więcej niż urzędów pocztowych, a do tego nie musisz martwić się o to, czy będzie kolejka i czy zdążysz przed zamknięciem (albo czy kurier zastanie cię w domu), bo są dostępne dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Za Paczkomatem® przemawia też szybka dostawa – 90% przesyłek dociera na miejsce już następnego dnia, korzystne ceny — tani kurier to ten, który wiezie przesyłki do punktu odbioru, a także to, że przesyłkę można nadać bardzo łatwo. Jak to działa? Dowiesz się na stronie operatora – https://inpost.pl/wysylam – lub czytając poniższy artykuł.

Zamów kuriera w aplikacji

Jeżeli przesyłka do Paczkomatu® nie jest ci obca, to zapewne masz już w telefonie aplikację InPost Mobile. Za jej pomocą możesz nie tylko śledzić paczki i sprawdzić numer przesyłki. Zapewne korzystasz z niej, żeby sprawniej odebrać paczkę z Paczkomatu®, ale możesz dzięki niej także wygodnie nadać przesyłkę. Wybierz ikonę Nadaj z ekranu głównego aplikacji i postępuj zgodnie z instrukcjami. Na początek wybierz sposób dostawy — do wyboru masz tradycyjne doręczenie przez kuriera pod wskazany adres oraz dostawę do Paczkomatu® – oraz gabaryt paczki. Od tych dwóch wyborów zależy, ile będzie kosztować przesyłka. Większość firm kurierskich ustala cenę za przesyłkę w oparciu o jej wagę, jednak ponieważ w tym przypadku paczka musi zmieścić się do jednej ze skrytek Paczkomatu®, zamiast na wagę paczki, patrzymy na jej wymiary. Jest to też wygodne dla klienta, bo każdy, kto widział z bliska Paczkomat®, bez trudu oceni, do której skrytki zmieści paczkę.

Następnie musisz podać dane odbiorcy: imię, nazwisko, numer telefonu, e-mail. Jest też możliwość pobrania danych z listy kontaktów w telefonie. Jeżeli paczka ma trafić do Paczkomatu®, wybierz automat docelowy, korzystając z mapy lub wyszukiwarki. Natomiast jeżeli ma być dostarczona przez kuriera, podaj dokładny adres dostawy. Następnie podaj dane nadawcy: imię, nazwisko i e-mail (twój numer telefonu będzie już wpisany). Te dane zostaną zapamiętane na przyszłość, podobnie jak dane do faktury VAT, którą możesz zamówić w tym miejscu. Tutaj także określisz sposób płatności za przesyłkę — do wyboru jest BLIK, karta płatnicza, szybki przelew online i Google Pay. Po dokonaniu opłaty, w opisie przesyłki na liście przesyłek w aplikacji znajdziesz kod QR oraz kod nadania (który otrzymasz też w wiadomości e-mail od operatora). Zanieś paczkę do dowolnego Paczkomatu® i zeskanuj kod QR z aplikacji (albo wpisz swój numer telefonu i kod nadania na ekranie urządzenia), a następnie włóż paczkę do skrytki, która się otworzy. Zamknij drzwiczki i gotowe — paczka nadana. Wkrótce trafi w ręce kurierów, którzy dostarczą ją na miejsce.

Zamów kuriera online

Jeżeli nadawanie przesyłek za pomocą aplikacji nie jest rozwiązaniem dla ciebie, możesz skorzystać z serwisu Szybkie Nadania online. Jest on bardzo zbliżony do analogicznej funkcjonalności w aplikacji — masz do wyboru te same opcje i musisz podać te same dane. Będziesz jednak musiał wydrukować etykietę nadawczą. Cały serwis mieści się na jednej stronie internetowej, na której podasz wszystkie niezbędne informacje, a następnie zapłacisz online. Po uiszczeniu opłaty otrzymasz etykietę nadawczą w formacie pdf. Wydrukuj ją i naklej na paczce. Zanieś opatrzoną etykietą przesyłkę do dowolnego Paczkomatu® i zeskanuj kod kreskowy z etykiety. Po włożeniu przesyłki do skrytki, która się otworzy, zamknij drzwiczki i możesz już czekać, aż przesyłka trafi w ręce kurierów.

Nadawanie przesyłek dla zaawansowanych

Jeżeli podstawowe opcje wysyłki, z których możesz skorzystać w aplikacji i serwisie Szybkie Nadania, nie są dla ciebie wystarczające, możesz również nadawać przesyłki przy pomocy Managera Paczek InPost. Jest to bardziej rozbudowany serwis online, który pozwala zarejestrowanym użytkownikom na nadawanie przesyłek, korzystając z dodatkowych opcji takich jak przyjazd kuriera po przesyłki do nadawcy, przesyłki za pobraniem, czy generowanie wielu przesyłek naraz. Wybierz sposób nadawania przesyłek, który jest najlepszy dla ciebie.

Dodaj komentarz