fbpx

Co to jest geometria kół i dlaczego jest ważna dla bezpieczeństwa na drodze?

Wielu kierowców spotkało się z określeniem geometria kół, jednak nie wszyscy do końca wiedzą co ono oznacza oraz z czym dokładnie jest związane. Tymczasem powinno się ją regularnie sprawdzać, gdyż ma ona wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Czym jest geometria kół? Jak wpływa na samochód? Czemu powinno się zadbać o to, aby była prawidłowa? Właśnie na te pytania odpowiadamy w tym materiale.

Czym jest geometria kół?

Najprościej mówiąc, jest to ustawienie kół względem innych części układu jezdnego. Do kluczowych elementów geometrii zalicza zwykle:

  • Kąt pochylenia koła – znajduje się pomiędzy osią, która przechodzi przez płaszczyznę symetrii koła i prostą prostopadłą do nawierzchni. Daje informację on o tym, jak bardzo koło jest odchylone od jezdni.
  • Kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy –  zwany także promieniem zataczania znajduje się pomiędzy sworzniem zwrotnicy a prostą pionową koła. Sam sworzeń to gumowy przegub.
  • Kąt wyprzedzenia osi sworznia zwrotnicy – opisuje wartość pomiędzy osią sworznia zwrotnicy a prostą pionową koła. Może być on zarówno ujemny, jak i dodatni.

Oprócz kąta ważna jest także zbieżność kół – określa ona ich położenie względem siebie. Często jednak kierowcy mylą te dwa terminy – zbieżność oraz geometrię kół. Warto pamiętać, że nie są one tożsame. Zbieżność jest tylko jednym z elementów, który składa się na prawidłową geometrię.

Dlaczego geometria kół jest tak ważna?

Przede wszystkim ma ona wpływ na to, jakim torem porusza się samochód – by pojazd jechał prosto, musi on mieć prawidłową geometrię. W przypadku niezachowania jej konsekwencją może być pogorszony komfort jazdy oraz obniżone bezpieczeństwo na drodze. Auto z nieprawidłową geometrią nie będzie wykonywać manewrów w taki sposób, w jaki zostało to przewidziane, co może prowadzić np. do kolizji lub groźnego wypadku.

Z kolei źle ustawiona geometria kół powoduje także szybsze zużycie poszczególnych elementów pojazdu. Szczególnie narażone są na to opony, jednak również i inne części mogą mieć z tego powodu krótszą żywotność. Efektem tego będzie konieczność naprawy lub ich wymiany, co wiążę się z nieplanowanymi wydatkami. Warto więc zadbać o prawidłową geometrię kół.

Jak ustawić właściwą geometrię kół?

Najlepiej zrobić to oczywiście w warsztacie. Geometria kół to coś, do prawidłowego ustawienia wymaga wiedzy, doświadczenia, a także fachowych narzędzi, dlatego najlepiej zostawić to mechanikom. Jeśli szukasz serwisu samochodowego w swojej okolicy, który ma w ofercie taką usługę przejdź pod ten link: https://qservicecastrol.eu/uslugi/geometria-kol-w-samochodzie/

Objawy nieprawidłowej geometrii kół?

Regularny przegląd samochodu, podczas którego sprawdzona zostaje również i geometria jest niezwykle ważny. Warto także zwracać uwagę na wszelkie objawy, które mogą świadczyć o tym, że do serwisu powinno udać się znacznie wcześniej. Jeśli zauważysz, któryś z poniższych symptomów, oznacza to, że geometria kół w Twoim samochodzie może wymagać poprawy. Wśród nich wymienia się:

  • Wyraźnie widoczne, nierównomierne zużycie opon – może to dotyczyć zarówno dwóch opon na tej samej osi pojazdu, jak i jednej opony po obu jej stronach.
  • W momencie, kiedy samochód stoi na równym podłożu, jednak nie wszystkie koła dotykają nawierzchni.
  • Niepokojące dźwięki, np. piski, dochodzące z okolic układu kierowniczego.

Oczywiście, jeśli kierownica nie reaguje odpowiednio na Twoje ruchy, lub stawia zbyt duży opór, może to również oznaczać problem z geometrią kół. W każdym z tych przypadków warto poznać fachową diagnozę, udając się do warsztatu.

Dodaj komentarz