fbpx

Mężczyzna z protezami nóg zdobył szczyt Mount Everest

W piątek, Hari Budha Magar, alpinista pochodzący z Nepalu, wspiął się na wierzchołek Mount Everest. Trzynaście lat wcześniej, podczas konfliktu w Afganistanie, Magar utracił obie nogi w wyniku eksplozji bomby.

Hari Budha Magar, obecnie rezydujący w Canterbury w hrabstwie Kent, dotarł na wierzchołek najwyższej góry na Ziemi – Mount Everest w piątek o godzinie 15:00. Swoją wyprawę rozpoczął 17 kwietnia, co zbiegło się z trzynastą rocznicą tragicznego wypadku, w którym utracił obie nogi.

Podczas oczekiwania przez 18 dni na poprawę warunków pogodowych w bazie u podnóża Everestu, Magar wraz z jego zespołem musieli zmierzyć się z surowym klimatem. Widzieli również dwa ciała, które były znoszone z góry.

„Całe moje ubranie zamarzło na sztywno. Wszystko było lodowate. Nawet ciepła woda, którą mieliśmy w termosie, zamarzła, uniemożliwiając nam jej spożycie” – powiedział Magar agencji PA.

„Podczas naszego zejścia, napotkaliśmy problem z brakiem tlenu. Nasi towarzysze przynieśli nam dodatkowy tlen, który wystarczył na 30-40 minut, mimo że pozostawało nam jeszcze około dwóch, trzech godzin zejścia” — wyjaśnił.

Hari Budha Magar stał się pierwszym człowiekiem z amputowanymi obiema nogami powyżej kolan, który zdobył szczyt najwyższej góry na świecie. Po utracie kończyn, Magar był przekonany, że jego życie dobiegło końca. Przeżywał trudne chwile, zmagając się z alkoholizmem i depresją.

„Dorastałem w Nepalu aż do 19. roku życia i widziałem, jak traktuje się osoby z niepełnosprawnościami w odległych wioskach. Wiele osób wciąż wierzy, że niepełnosprawność jest karą za grzechy poprzedniego życia, i że są ciężarem dla społeczeństwa. Sam w to wierzyłem, ponieważ to właśnie obserwowałem. Tak dorastałem” — opowiadał.

Zdradził, że pomysł wspinaczki na Everest narodził się, gdy chodził boso do szkoły. Pierwotnie planował to zrealizować w 2018 roku. Jednak władze wprowadziły zakaz wspinaczki dla osób po podwójnej amputacji i dla niewidomych, w celu zredukowania liczby wspinaczy tracących życie na szczycie.

Budha Magar nie pogodził się z tym ograniczeniem i podjął aktywną kampanię na rzecz zniesienia tego zakazu.

Po powrocie z góry, Budha Magar wyznał, że nie może doczekać się chwil spędzonych z rodziną. Dodatkowo, planuje powrót do Afganistanu, do miejsca, gdzie doszło do wypadku, aby wyrazić swoją wdzięczność.

Dodaj komentarz