fbpx

Warszawa przesadza drzewa zamiast je wycinać

Przesadzanie drzew kolidujących z nowymi inwestycjami staje się coraz bardziej popularne w Warszawie. Choć koszty są wysokie, mieszkańcy wspierają takie inicjatywy, a urzędnicy i deweloperzy zyskują okazję do wykazania troski o środowisko.

W Warszawie przesadzanie drzew staje się normą Jeszcze kilkanaście lat temu drzewa znajdujące się na trasie przyszłych inwestycji były po prostu wycinane. Tylko wyjątkowo cenne okazy były ratowane. Na przykład w 1997 roku, trzy wielkie kasztanowce z Ogrodu Saskiego zostały przesunięte na zlecenie banku na skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i Królewskiej. Była to jedna z największych operacji tego typu na świecie, kosztująca 1,8 mln dolarów, która zakończyła się sukcesem – drzewa rosną tam do dziś.

Obecnie przesadzanie dużych drzew staje się standardem w Warszawie. Choć większość roślin kolidujących z inwestycjami nadal jest wycinana, zawsze podejmowane są próby przesadzenia przynajmniej kilku okazów. Jest to ważne dla wizerunku miasta, ponieważ wycinanie dorodnych drzew spotyka się z krytyką społeczną i medialną.

– Podczas prac wzdłuż ul. Marszałkowskiej niewycięte zostało ani jedno drzewo, 52 z nich zostały zabezpieczone, a dwa przesadzone – informowało miasto w listopadzie 2023 roku przy okazji przebudowy ul. Marszałkowskiej i pl. Bankowego.

Przesadzanie drzew przynosi także korzyści wizerunkowe deweloperom. Akcje te przyciągają uwagę i pozwalają firmom podkreślać ich proekologiczne podejście. Klienci deweloperów mogą kupować mieszkania w otoczeniu bujnej zieleni. Przykłady z ostatnich lat są liczne:

  • W 2018 roku firma NC Investment przesunęła 29-tonowy dąb na Bemowie, by zrobić miejsce na blok mieszkalny.
  • W 2019 roku spółka BARC Warszawa przesadziła trzy 80-tonowe dęby szypułkowe na Nowodworach, w obrębie tej samej działki.
  • W tym samym roku firma Kompania Domowa przeniosła wysoki na ponad 15 m dąb przy ul. Myśliborskiej i Światowida na Tarchominie w związku z budową bloku.
  • W latach 2021 i 2022 deweloper Ghelamco przesadził kilkadziesiąt drzew i krzewów z pl. Europejskiego na Woli, by zrobić miejsce pod wieżowiec The Bridge.

– Dołożymy starań, aby po zakończeniu przewidzianych inwestycji plac Europejski stał się jeszcze bardziej zielony niż pierwotnie, a sama przestrzeń pozostała co najmniej tak atrakcyjna dla warszawianek i warszawiaków, jak to miało miejsce do tej pory. Ostatecznie bilans tych działań będzie dla miasta dodatni – mówił w 2022 roku Jarosław Zagórski, dyrektor handlowy i rozwoju Ghelamco Poland.

Dodaj komentarz