fbpx

Kraków zasadzi 25 tys. drzew, by uczcić Nobla dla Olgi Tokarczuk

Kraków idąc śladem innych miast, także postanowił poszukać ciekawego sposobu, aby uczcić Nagrodę Nobla dla polskiej autorki. Władze tego miasta, z pomocą mieszkańców, zamierzają posadzić z tej okazji 25 tys. drzew.

Las ma się nazywać “Prawiek”.

– Z ogromną radością przyjęliśmy werdykt Akademii Szwedzkiej o przyznaniu Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – mówi, cytowany przez oficjalną stronę urzędu, Jacek Majchrowski. – By uczcić sukces pisarki, postanowiliśmy posadzić las, który nazwiemy… Prawiek. Nazwa odnosi się bezpośrednio do powieści Olgi Tokarczuk pt. „Prawiek i inne czasy”. Otóż krakowski las zostanie z nami na wszystkie czasy – dodaje prezydent.

Las zostanie zasadzony przy ul. Dymarek, znajdującej się na obrzeżach Nowej Huty.

Jak informuje strona Urzędu Miasta Krakowa zalesione ma zostać około 5 hektarów gruntów, na których przybędzie 25 000 sztuk sadzonek dębów szypułkowych, lip drobnolistnych oraz buków zwyczajnych.

29 października o godz. 10 magistrat zaprasza krakowian na wspólne sadzenie drzew. Wydarzenie będzie częścią odbywającego się w tym czasie w Krakowie Festiwalu Conrada. Dojście do działki, na której posadzony zostanie las, znajduje się od strony ulicy Dymarek.

Las Prawiek jest wspólną inicjatywą władz Krakowa, Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Krakowskiego Biura Festiwalowego, które jest operatorem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zalesianie będzie realizowane w związku z prowadzonym przez ZZM „Powiatowym Programem Zwiększania Lesistości Miasta Krakowa na lata 2018–2040”.

 

Dodaj komentarz