fbpx

Kiełki brokułowe walczą z rakiem i szybko usuwają zanieczyszczenia wchłaniane z powietrza

1

Zanieczyszczenia powietrza wiążą się z długą listą problemów zdrowotnych, w tym zgonów z powodów krążeniowo-oddecgowych, chorób płuc i przewlekłych chorób układu oddechowego. Międzynarodowa Agencja Badań nad Nowotworami (IARC) zanieczyszczenia powietrzne ostatnio uznała za rakotwórcze dla człowieka.Nowe badania kliniczne wykazują, że maleńkie kiełki brokułowe mogą pomóc neutralizować ten bardzo duży problem.

Naukowcy z Johns Hopkins University i kilka innych instytucji w Ameryce i Chinach przetestowali moc tych kiełków w ochronie ludzi przed zanieczyszczeniami w powietrzu. Przeprowadzili 12-tygodniowe losowe badania kontrolowane placebo na 291 dorosłych Chińczykach w chińskiej prowincji Jiangsu, gdzie występuje bardzo wysoki poziom zanieczyszczeń. Same Chiny są największym na świecie zanieczyszczaczem powietrza. W badaniu połowie uczestników podawano dziennie około 1 / 2 filiżanki napoju z kiełków brokułowych, a kontrolowanej grupie sok ananasowy i limonkowy.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Cancer Prevention Research. Pokazały, że na przestrzeni 12 tygodni uczestnicy przyjmujący sok brokułowy zwiększyli o 61% szybkość wydalania benzenu.

Benzen jest znaną substancją rakotwórczą. W Ameryce narażenie na benzen pochodzi głównie ze spalin aut i ciężarówek, ze spalania węgla i ropy, oparów z terenów przemysłowych oraz stacji benzynowych. Palenie jest kolejnym źródłem benzenu.

Ponadto uczestnicy badań przyjmujący napój brokułowy o 23% zwiększyli wydalanie akroleiny. Palenie czynne i bierne to także źródła akroleiny, tak jak spalanie paliwa np. benzyna i ropa. Jest toksyczna dla człowieka i wdychanie jej może spowodować podrażnienie górnych dróg oddechowych i zatory.

W jaki sposób kiełki brokułowe walczą z tymi toksynami?

Od pewnego czasu naukowcy wiedzieli, że warzywa kapustne takie jak kapusta, jarmuż, kalafior, brokuły i brukselka zawierają związek zwany glukorafanin.

Badania na zwierzętach wykazują, że kiedy glukorafanin jest przez nie żuty albo połykany, wytwarza związek chroniący przed rakiem o nazwie sulforafan. Sulforafan aktywuje enzymy, które przejmują zanieczyszczenia i wypłukują je z moczem.

To badanie przyjemnie zaskoczyło naukowców szybkim tempem w jaki sulforafan usuwa z organizmu toksyny. Zauważyli również iż skutki kiełków brokułowych nie słabły, ich skuteczność trwała przez 12 tygodni.

Naukowcy wywnioskowali, że kiełki te zwiększają detoks niektórych zanieczyszczeń z powietrza i „mogą zapewniać skromne środki do osłabienia ich długoterminowych zagrożeń dla zdrowia”.

Wykazali także, że sulforafan najlepiej działa na toksyny na jakie zostało się narażonym ostatnio. Nie wiedzą czy ich wyniki dotyczą toksyn już składowanych w komórkach tłuszczowych takich jak pestycydy, DDT czy dioksyna.

Brokuły znane są z tego że zwalczaja raka. Sulforafan poprawia zdolność wątroby do detoksu z substancji rakowych. Brokuły wykazały że zabijają komórki macierzyste czyniące raka nieśmiertelnym.

Kiełki brokułowe są dużo silniejsze. 5 czy 6-dniowe kiełki zawierają ponad 100 razy więcej sulforafanu niż dorosła roślina.

Kiełki mają również korzystne właściwości w przypadku raka piersi. Można je spożywać na surowo, w kanapkach i sałatkach, a także jako dodatek w różnego rodzaju sokach.

Źródło: wakingtimes.com, biegalnia.blogspot.com, medonet.pl, medonet.pl

Dodaj komentarz