fbpx

Myśl dobrze o innych. W nagrodę będziesz szczęśliwszy. Ciekawe badanie psychologów z Iowa

Okazuje się, że 12-minutowy spacer w połączeniu z koncentrowaniem uwagi na współczuciu w stosunku do innych  może przynieść spektakularne efekty. Wszystko dlatego, że przekierowywanie uwagi z nas samych na innych, oraz życzliwość wyrażana w umyśle w stosunku do ludzi przynosi podobne sprzężenie zwrotne. Zaczyna wzrastać w nas radość i zadowolenie. Badanie przeprowadzone na 496 osób dało wiarygodne wyniki, którym można zawierzyć.

– Spacer i robienie miłych rzeczy dla innych zmniejsza niepokój i zwiększa radość oraz poczucie więzi społecznych. To naprawdę prosta strategia, która nie zajmuje dużo czasu i można ją włączyć do codziennych czynności – powiedział psycholog Douglas Gentile z Iowa State University

Badanie polegało na tym, że podzielono uczestników na cztery różne grupy. Każda z nich wypełniła ankietę oceniając własne samopoczucie, a następnie wybrała się na 12-minutowy spacer. Po powrocie ponownie wypełniła ankietę. Badanych poproszono, by podczas przechadzki pomyśleli o osobach, które mijają.

Pierwsza grupa składająca się ze 127 osób miała życzyć  szczęścia mijanym nieznajomym. Oczywiście tylko w myślach, ale z jednoczesnym naciskiem na to, by myśl była szczera.

Druga grupa (125 osób) miała zastanowić się nad tym, w jaki sposób są połączeni z mijanymi osobami – co mogą mieć wspólnego,w czym być do siebie podobni. Mogło to dotyczyć zainteresowań, wykształcenia, przynależności, czy ulubionego jedzenia.

109 kolejnych uczestników miało myśleć, że są lepsi od każdej z napotykanych osób. Ostatnie 135 badanych zostało poinstruowanych, by nie skupiać się na odczuciach, ale na zewnętrznych szczegółach mijanych ludzi: ubrań, makijaż, przedmioty, które mijane osoby ze sobą niosły i czynności, które wykonywały.

Okazało się, że pierwsza grupa odniosła  rezultaty w postaci dobrego samopoczucia i ogólnego zadowolenia. Reszta uczestników nie odniosła takich korzyści. Wręcz przeciwnie – ci, którzy skupiali się na porównywaniu z innymi lub ich ocenianiu, czuli się znacznie gorzej niż przed wykonaniem badania.

Co to mówi o wnioskach? Współczucie rozwijane regularnie w stosunku do innych ma na nas zbawienny wpływ. Buduje poczucie bycia częścią całości i napełnia umysł dobrymi wrażeniami. Jest to nauka altruizmu, która jednocześnie przynosi pozytywne rezultaty nam samym.

To rozwiązuje zagadkę, dlaczego w dzisiejszych czasach tak wiele jest nieszczęśliwych ludzi. Otóż, w erze cyfryzacji i mediów społecznościowych, zamiast się wspierać, walczymy i rywalizujemy. Nic dziwnego, że czujemy się gorsi, a ludzie, którzy różnią się od nas, staja się wrogami. Złe uczucia w stosunku do innych potęgują negatywne wrażenia i na odwrót. Życzliwość w stosunku do ludzi sprawia, że sami czujemy się ze sobą dobrze.

Wystarczy zaledwie jedna pozytywna myśl głęboko odczuta w stosunku do nieznajomego mijanego na ulicy, by powoli zmieniać siebie, a przez to i świat na lepsze. Tylko tyle i aż tyle, aby nauczyć się przeżywać rzeczywistość w sposób zdrowy i budujący.

 

Źródło: nauka.rocks

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Dodaj komentarz