fbpx

W Polsce powstanie kolejny antysmogowy chodnik. Jak będzie działał?

Poznań będzie kolejnym polskim miastem, w którym firma Skanska wybuduje chodnik z tak zwanego zielonego betonu, który redukuje zwartość smogu w powietrzu. Chodnik ma być oddany do użytku w 2021 roku. W jaki sposób innowacyjny materiał oczyszcza powietrze?

Tak zwany zielony beton, dzięki promieniom słonecznym, redukuje niebezpieczne dla człowieka cząstki NOx. Są one rozkładane na neutralne związki azotu i wraz z wodą deszczową odprowadzane do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samoczyszczące.

Pomiary przeprowadzane przez Skanska i partnerów naukowych podczas badań laboratoryjnych, a następnie w przestrzeni miejskiej, pokazały, że teren, na którym zainstalowano zielony beton, wykazuje średnio o 30% mniejsze stężenie dwutlenku azotu, w porównaniu do tradycyjnego odcinka nawierzchni. Skanska z powodzeniem przetestowała tę technologię przy swoich inwestycjach w Warszawie, Krakowie i Gdańsku.

Przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ramach inwestycji Nowy Rynek – kompleks budynków powstanie na terenie dawnego dworca PKS pomiędzy ulicami: Wierzbięcice, ks. Wujka, Przemysłową i Matyi.

Chodnik antysmogowy w Poznaniu będzie miał niemal 4000 m kw. Prace rozpoczną się w pierwszym kwartale 2021 roku, a oddanie do użytku zaplanowano na drugi kwartał, wraz z budynkiem D kompleksu Nowy Rynek. Chodnik o takiej powierzchni w ciągu roku neutralizuje równowartość zanieczyszczeń wyemitowanych przez samochód z silnikiem diesla, który przejechał ponad 70 tys. kilometrów.

Poniżej relacja z budowy podobnego chodnika w Krakowie.

Dodaj komentarz