fbpx

Dieta przy Hashimoto

Hashimoto jest chorobą, która może powodować różne dolegliwości. Nie są one specyficzne, dlatego nie zawsze zostaje od razu rozpoznana. Dobra wiadomość jest taka, że przy odpowiednim leczeniu i diecie nie zakłóca codziennego funkcjonowania. Z naszego artykułu dowiesz się więcej na jej temat. 

Hashimoto co to za choroba?

Hashimoto jest chorobą autoimmunologiczną i wiąże się z produkcją przeciwciał atakujących tarczycę. Niestety dolegliwości, jakie wywołuje, mogą dotyczyć również innych części ciała. Choroba Hashimoto powoduje, że cały układ odpornościowy nie działa poprawnie. Osoby, których dotknęła, często zmagają się z problemem dysbiozy jelit. Zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej powstają pod wpływem różnych czynników, ale mogą towarzyszyć właśnie tej chorobie, co może prowadzić do nietolerancji pokarmowych. 

Nieustanne zmęczenie, problemy z pamięcią i koncentracją, uczucie zimna – Hashimoto objawy właśnie takie daje. Jeżeli uciążliwy stan utrzymuje się dłuższy czas, skonsultuj z lekarzem i spytaj o badania tarczycy. Może również pojawić się wzrost masy ciała oraz przesuszenie skóry. Hashimoto – co to jeszcze znaczy dla kobiet? Kobiety chorują na Hashimoto częściej niż mężczyźni i należy zaznaczyć, że choroba może u nich wywoływać zaburzenia miesiączkowania. 

W Hashimoto przyczyny choroby nie są do końca znane, ale ważniejszy jest fakt, że odpowiednie leczenie i dieta skutecznie eliminują dolegliwości. Ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Chociaż jako przyczyny Hashimoto podaje się również uwarunkowania genetyczne, to tryb życia może zdecydować o zachorowaniu. 

Na czym polega leczenie Hashimoto?

Hashimoto – jakie badania są potrzebne, aby sprawdzić, czy choroba się rozwinęła? Określenie poziomu TSH to najważniejsze badanie w diagnozowaniu chorób tarczycy. Gdy wynik jest podwyższony, może to oznaczać niedoczynność tarczycy lub niedoczynność towarzyszącą Hashimoto. Dlatego potrzebne jest również zbadanie anty-TG i anty-TPO. Zdarza się, że ktoś ma Hashimoto, a prawidłowe TSH wychodzi w wynikach. Tak bywa na początku choroby, dlatego warto sugerować się objawami i zrobić pozostałe badania. 

Niezależnie od tego, czy chorujesz na niedoczynność czy Hashimoto, leczenie wygląda tak samo. W przypadku Hashimoto leki należy zażywać regularnie. Standardowo podaje się tyroksynę. 

Hashimoto dieta

W przypadku Hashimoto dieta powinna być pełna kwasów omega-3. Dlatego ważne jest spożywanie ryb morskich, awokado, nasion chia, pestek dyni i orzechów. Dieta przy Hashimoto ma działać przeciwzapalnie. Chcesz wiedzieć więcej, co powinna zawierać dieta Hashimoto? Przepisy i porady czekają na Ciebie na stronie https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/hashimoto/. Hashimoto dieta – czego nie wolno jeść? Istnieje opinia, że należy wykluczyć zielone warzywa, ale lepszą opcją jest ograniczenie ich spożycia. 

Wsparcie dietetyczne w leczeniu Hashimoto

Trudno samodzielnie zmienić dietę w optymalny sposób – za to dietetyk online zrobi to znakomicie. Dopasuje jadłospis odpowiednio do choroby, ale uwzględni również Twoje preferencje żywieniowe. Dobry dietetyk on line przeprowadzi szczegółowy wywiad na temat zdrowia i sposobu odżywiania. Jak pracują najlepsi dietetycy online, sprawdzisz na stronie https://centrumrespo.pl/oferta/. Przekonasz się, że przy niedoczynności dietetyk kliniczny online może zapewnić skuteczne wsparcie, a Twoje samopoczucie ulegnie poprawie. Zyskasz wiedzę niezbędną, aby odzyskać energię i móc się zajmować bez przeszkód rzeczami, na których Ci zależy. 

 

Dodaj komentarz