fbpx

Obraz Banksy’ego trafi na aukcję. Pieniądze zasilą służbę zdrowia

Obraz Banksy’ego przedstawiający chłopca bawiącego się figurką pielęgniarki w roli superbohatera zostanie sprzedany na aukcji – poinformował dom aukcyjny Christie’s.

Aukcja ma się odbyć 23 marca w londyńskim domu aukcyjnym Christie’s, a dochód ze sprzedaży obrazu przekazany zostanie brytyjskiej, publicznej służbie zdrowia (NHS). Szacuje się, że dzieło może osiągnąć cenę nawet kilku mln funtów.

Obraz zatytułowany „Game Changer” pojawił się na ścianie szpitala w Southampton na południu Anglii w maju zeszłego roku. Załączona do niego notatka mówiła: „Dzięki za wszystko, co robicie. Mam nadzieję, że to trochę rozjaśni to miejsce, nawet jeśli jest tylko w czerni i bieli”. Teraz jego oryginał zostanie sprzedany, natomiast w szpitalu pozostanie reprodukcja.

View this post on Instagram

A post shared by Banksy (@banksy)

Dzieło na miarę czasów

Prace artysty tajemniczego, który nie ujawnia swojej tożsamości, stanowią często komentarz do bieżących wydarzeń, a „Game Changer” to jedno z kilku jego dzieł nawiązujących do trwającej pandemii. W lipcu zeszłego roku zamieścił na Instagramie wideo, które przedstawia malowanie przez niego w wagonie londyńskiego metra graffiti zachęcające do noszenia maseczek, z kolei na innym odnosi się do rozpowszechnionej w czasie pandemii pracy z domu.

„Game Changer to uniwersalny hołd dla wszystkich, którzy na całym świecie walczą na pierwszej linii frontu tego kryzysu. W czasie, gdy możemy odważyć się mieć nadzieję i spojrzeć na życie po pandemii, ważne jest, aby zastanowić się nad wieloma symbolami siły i nadziei, które widzieliśmy na całym świecie od początku 2020 roku. Game Changer Banksy’ego był światłem dla personelu i pacjentów Southampton General Hospital i życzeniem artysty było, aby następnie wystawić go na aukcję, z której dochód zostanie przeznaczony na rzecz NHS” – oświadczyła Katharine Arnold z Christie’s.

 

Dodaj komentarz