fbpx

17-latka naprawia świat!

1

Nazwiska tegorocznych zdobywców Nagrody Nobla jak zawsze wzbudziły zainteresowanie opinii publicznej. Ale szczególnym zainteresowaniem cieszyła się  laureatka Nagrody Pokojowej, 17-letnia Pakistanka Malala Yousafzai – działaczka społeczna i blogerka walcząca z Talibami między innymi o prawo do edukacji dla dziewcząt i kobiet.

Wcześniej Malala otrzymała nagrodę Uniwersytetu Harvarda oraz Nagrodę Sacharowa za zasługi w walce o prawa człowieka (przyznaną przez Parlament Europejski).

Ta nagroda jest rekompensatą dla tych wszystkich dzieci, które pozbawione są głosu, a które powinny być usłyszane – powiedziała młoda laureatka Pokojowego Nobla, która nagrodę odebrała razem z Hindusem Kailashem Satyarthim, zajmującym się prawami dzieci.

2

Na polskim rynku wydawniczym ukazała się właśnie książka „To ja, Malala” – wywiad z Yousafzai przeprowadzony przez Christinę Lamb.

3

 

Bez wątpienia ta skromna, lecz jakże odważna dziewczyna pokazuje nam, jaka siła tkwi w człowieku, który naprawdę wierzy w to, że może naprawić świat. I jak wielu osobom może się to nie podobać. Pamiętajmy, że dziewczyna w 2012 roku została postrzelona w głowę i szyję przez zamachowców związanych z talibami (oprócz niej w ataku ucierpiały jeszcze dwie dziewczyny: Kainat Riaz i Shazia Ramzan) i od dawna jest obiektem szykan tych, którzy nie chcą dopuścić kobiet do życia publicznego w krajach arabskich.

Zwróćmy również uwagę na szacunek, jakim Malala cieszy się w Europie i na innych kontynentach. Dla mnie jest to dowód na to, że warto walczyć o ideały. A wiek nie ma tu znaczenia. Nie liczy się również popularność, kontrowersyjność i częsta obecność w mediach. Istotny jest czyn, podjęcie działania (często skazanego na porażkę). Jeśli przyjrzymy się liście dotychczasowych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, przekonamy się, jak niewiele jest na niej kobiet.

 

 

Malala Yousafzai 2014 Nobel Peace Prize Speech:

Źródło: wiadomosci.wp.pl, wikipedia.org, theguardian.com, bbc.com

Dodaj komentarz