Polska najbardziej niedocenianą potęgą Europy? Brytyjski tygodnik „The Economist” zwraca uwagę na dynamiczny rozwój Polski
Polska, przez stulecia doświadczana przez rozbiory i represje, dzisiaj staje się jedną z najważniejszych potęg gospodarczych i militarnych Europy. Brytyjski tygodnik „The Economist” zwraca uwagę na szybki rozwój Polski, jednocześnie wskazując wyzwania wynikające z politycznych wyborów oraz globalnych niepewności.
Według „The Economist” Polska ma obecnie większą armię niż Wielka Brytania, Francja czy Niemcy, a wydatki na obronność przekraczają 4 proc. PKB, co znacznie przewyższa standardy NATO. Planowane zwiększenie tego wskaźnika do 5 proc. w przyszłym roku stawia Polskę w gronie kluczowych państw europejskiego systemu bezpieczeństwa.
Jednocześnie kraj może pochwalić się imponującym rozwojem gospodarczym. Od 1995 r. dochód na mieszkańca wzrósł trzykrotnie, a od przystąpienia do UE w 2004 r. Polska prawie nie odczuła recesji. Średni roczny wzrost gospodarczy w ciągu ostatnich dwóch dekad wynosił niemal 4 proc., a poziom życia Polaków pod względem siły nabywczej wkrótce przewyższy Japonię.
Warszawa symbolizuje ten postęp – Varso Tower, najwyższy budynek w Europie poza Rosją, jest tego wymownym przykładem. Polska wieś również uległa znaczącym przemianom dzięki inwestycjom współfinansowanym przez Unię Europejską, przyciągając powracających emigrantów i inwestorów.
Nadchodzące wybory prezydenckie stawiają Polskę na politycznym rozdrożu. „The Economist” wskazuje dwa odmienne kierunki polityczne. Z jednej strony rządzące Prawo i Sprawiedliwość (PiS) promuje nacjonalistyczną politykę konfliktu z UE i sąsiadami. Z drugiej strony opozycja nawołuje do ściślejszej integracji europejskiej, przekonując, że wobec globalnych wyzwań współpraca jest kluczowa zarówno dla gospodarki, jak i bezpieczeństwa.
Zdaniem brytyjskiego tygodnika, dominacja prawicy budzi pytania o dalszą orientację polityczną kraju. Czy Polska zdecyduje się na izolację, będąc u szczytu możliwości, czy umocni pozycję w europejskiej wspólnocie?
Polska jest kluczowym ogniwem europejskiego bezpieczeństwa, wspierając Ukrainę wraz z Wielką Brytanią, Francją i Niemcami w obliczu agresji Rosji. Niedawna wizyta premiera Donalda Tuska w Kijowie wraz z innymi europejskimi liderami podkreśliła tę solidarność. W Grupie Wyszehradzkiej Polska wyróżnia się konsekwentnym wzmacnianiem relacji z Zachodem, w przeciwieństwie do zbliżających się do Rosji Węgier i Słowacji.
Polska stanowi przykład sukcesu integracji europejskiej, będąc jednym z głównych beneficjentów funduszy UE, co przełożyło się na infrastrukturę, rozwój gospodarczy i poprawę jakości życia mieszkańców.
„The Economist” zaznacza jednak, że przyszłość Polski zależy od najbliższych politycznych decyzji. Czy kraj utrzyma swoją silną pozycję lidera w Europie, czy pogrąży się w wewnętrznych konfliktach i podziałach? Odpowiedź na to pytanie wpłynie nie tylko na przyszłość Polski, ale całego regionu.
Artykuł „The Economist” spotkał się z żywą reakcją w Polsce, z pozytywną opinią premiera Donalda Tuska.
Pingback:Polska najbardziej niedocenianą potęgą Europy? Brytyjski tygodnik „The Economist” zwraca uwagę na dynamiczny rozwój Polski - GAZETA dziennik Polonii w Kanadzie