Tak wygląda porównanie nóg 74-letniego triatlonisty, oraz osoby nieaktywnej fizycznie
Nowe badania obrazują wpływ regularnych ćwiczeń na zachowanie prawidłowej masy mięśniowej u osób w każdym wieku. Ilustracje przedstawiają, co dzieje się z mięśniami nóg, u osób które ćwiczą regularnie triatlon.
Dla porównania pokazujemy również grafikę dotyczącą osób mało aktywnych fizycznie.
Obrazek powyżej przedstawia przekrój mięśni nóg 40-letniego triatlonisty.
Dwie poniższe grafiki mówią same za siebie, pokazują nogi 74 letniego „siedzącego” mężczyzny,
oraz 74 latka który jest aktywnym triatlonistą.
Jak widać, mięśnie nóg 74-letniego triatlonisty niewiele różnią się od 40-letniego sportowca.
Autorzy badania piszą dalej:
„Powszechnie uważa się, że wraz ze starzeniem następuje nieunikniony spadek witalności. Często wiąże się z poczuciem słabości i utratą niezależności. Spadek ten może mieć większy związek z wyborem stylu życia, brakiem aktywności fizycznej i niewłaściwym odżywianiem, niż z całkowitym potencjałem starzenia się układu mięśniowo-szkieletowego.”
„W tym badaniu staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie, co tak naprawdę dzieje się z naszymi mięśniami wraz z wiekiem, jeśli utrzymujemy regularną aktywność. Badanie pokazuje, że jesteśmy w stanie utrzymać masę i siłę mięśniową dzięki długotrwałym, codziennym ćwiczeniom”.
Autorzy badania dochodzą do następującej konkluzji:
„Utrata chudej masy mięśniowej oraz wynikające z tego osłabienie, doświadczane podczas siedzącego trybu życia powoduje znaczne, lecz możliwe do naprawienia obciążenia osobiste, społeczne i ekonomiczne. Jako lekarze medycyny sportowej musimy zachęcać ludzi do ruchu i pozostawania aktywnymi . Badanie to dokumentuje możliwość utrzymania masy mięśniowej i siły w każdym wieku poprzez proste zmiany stylu życia.”
Źródło: everymantri.com
Ciekawe, ale prawde mówiąć już czytałem , że aktywni fizycznie ludzie mogą w sporcie osiągać całkiem dobre jeśli nie bardzo dobre rezultaty nawet w podeszłym wieku.
Z tego co pamiętam wynik na 100 najlepszego biegacza po 70 (aktywnego), odbiegał od rekordu świada zaledwie w 1 / 100 .
ok 2.5s wolniej:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_world_records_in_masters_athletics#100_metres
ale nadal – 2.5s to nie tak dużo a typowy dziadek w jego wieku miałby czas +40s