fbpx

Pigułka dla mężczyzn? Pierwsze testy poszły pomyślnie!

Powstanie pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn? Naukowcy odkryli związek, który zmniejsza liczbę plemników bez skutków ubocznych. To będzie prawdziwy przełom!

Naukowcy z University of Minnesota od dawna poszukiwali metod na zablokowanie męskich hormonów płciowych bez szkód dla potencjalnej płodności. Najnowsze badania przeprowadzone na myszach każą przypuszczać, że związek o nazwie YCT529 może spełnić taką funkcję. Bardzo możliwe zatem, że YCT529 znajdzie zastosowanie w tworzeniu farmakologii antykoncepcyjnej dla panów.

Naukowcy od dziesięcioleci próbują opracować skuteczny męski doustny środek antykoncepcyjny, ale na rynku wciąż nie ma zatwierdzonych pigułek. Chcieliśmy opracować niehormonalny męski środek antykoncepcyjny, aby uniknąć tych skutków ubocznych – wyjaśnił dr Abdullah Al Noman z University of Minnesota

Naukowcy nie szukali „po omacku”. Ich wcześniejsze badania koncentrowały się na odnalezieniu związku, który hamowałby aktywność trzech receptorów kwasu retinowego (RAR-α, RAR-β i RAR-γ). Kwas retinowy odgrywa bowiem jedną z kluczowych ról we wzroście i różnicowaniu komórek oraz w rozwoju embrionalnym; wpływa również na ilość plemników w nasieniu. Ostatecznie jednak badacze skupili się na białku, które posiada zdolność wiązania wyłącznie kwasu retinowego alfa -YCT529 hamował RAR-α prawie 500 razy silniej niż RAR-β i -γ. Efekt? YCT529 podawany myszom doustnie wykazywał 99- proc. skuteczność w likwidacji plemników bez żadnych skutków ubocznych.

Co więcej, po odstawieniu substancji nie zaobserwowano problemów z płodnością. Myszy mogły zapładniać samice po 4-6 tygodniach od zaprzestania podawania im YCT529. Naukowcy nie zaobserwowali również przyrostu masy ciała czy podwyższonego poziomu cholesterolu jak miało to miejsce wcześniej – podczas testowania podobnych substancji wykazujących działanie antykoncepcyjne. Kolejnym etapem prac mają być testy kliniczne z udziałem ludzi. Zdaniem naukowców z University of Minnesota możemy spodziewać się ich jeszcze w 2022 r. – w trzecim lub czwartym kwartale.

Opracowanie: Kamila Gulbicka

Źródło: chip.pl

Dodaj komentarz