fbpx

Istnieje sposób, aby stres nam nie szkodził. To naprawdę łatwe!

Co zrobić, aby chroniczny stres, który jest powodem dziesiątek tysięcy przedwczesnych śmierci, obrócić w sprzymierzeńca naszego zdrowia?  Okazuje się, że jest pewien łatwy sposób, aby wyzerować to ryzyko chorób lub nawet spowodować, aby stres regenerował nasze organy, głównie serce. 

Bazując na badaniach naukowych możemy z całą pewnością stwierdzić, że istnieje jedna ważna zmiana stylu naszego życia, która w doskonały sposób może chronić nas przed skutkami przewlekłego stresu. Oto konkrety.

Ochronę naszego stanu zdrowia przed przewlekłym stresem stanowią zachowania społeczne i zachowania w rodzinie, a także … przytulanie. Istnieją dobitne dowody na to, że stres powoduje przedwczesną śmierć. Ale istnieją też dowody na to, że życie prospołeczne (pomaganie sobie nawzajem) czy bliskie więzi rodzinne hamują negatywny wpływ stresu na nasze zdrowie.

Dowody naukowe

W badaniu z 2013 roku zatytułowanym “Dawanie innym a związek między stresem a śmiertelnością” we wnioskach napisano: “Pomaganie innym przewidywało zmniejszenie śmiertelności, a w szczególności poprzez buforowanie związku między stresem a śmiertelnością. W efekcie to odkrycie sugeruje, że wśród osób, które nie pomagają innym, narażenie na stresujące wydarzenie życiowe wiąże się z 30% wzrostem ryzyka zgonu.

Badanie dowodzi, że u osób prospołecznych, komunikujących się poprawnie z innymi ludźmi, niosących pomoc innym osobom, ryzyko przedwczesnej śmierci w wyniku działania przewlekłego stresu całkowicie się zeruje.

Jak to jest możliwe na poziomie komórkowym i biochemicznym? Odpowiedzią na to pytanie jest hormon o nazwie oksytocyna. To właśnie ten hormon m.in powoduje u nas odruchy prospołeczne. Oksytocyna wzmacnia ludzkie więzi grupowe, zwiększa pozytywne nastawienie do innych ludzi, w szczególność o podobnych cechach, wzmacnia matczyny instynkt, opiekuńczość i inne fizjologiczne funkcje. To właśnie oksytocyna chroni nasz organizm przed przewlekłym działaniem stresu na nasze ciało. Mało tego, oksytocyna potrafi też nasze ciało regenerować. Zatem dzięki niej nie tylko zerujemy negatywny wpływ stresu na nasze ciało, ale możemy też nasz organizm regenerować, w szczególności nasze serce.

Dowody? Oto one. Opracowanie naukowe z 2014 roku Rola oksytocyny w regulacji układu krążenia we wnioskach podaje: Zaangażowanie oksytocyny w wychwyt glukozy przez serce, hamowanie zapalenia i wpływ na mitochondria jest zgodne z rolą oksytocyny w kardioprotekcji (ochronie serca). W stanach patologicznych, takich jak niedokrwienie serca mięśniowego i cukrzyca, oksytocynę można stosować do stymulacji produkcji utraconych komórek serca. Zaletą tej terapii jest fakt, iż oksytocyna wytwarzana endogennie (przez organizm) nie ma znaczących skutków ubocznych.

Zatem wiemy już, dlaczego te interakcje społeczne i zachowana prospołeczne chronią ludzi przed zbyt szybką śmiercią wywołaną stresem. Oksytocyna nie tylko chroni nasz organizm, ale nawet go regeneruje.

Jeśli masz stresujący tryb życia i obawiasz się zbyt szybkiej śmierci, w to wiesz już co robić. Integruj się społecznie, pomagaj innym, żyj blisko ze swoją rodziną. A co z przytulaniem? Co może mieć wspólnego przytulanie ze zmniejszeniem śmiertelności  wyniku działania stresu? Otóż przytulanie to jeden z najsilniejszych bodźców wydzielania oksytocyny w naszym organizmie. Wykorzystajmy więc tę potężną broń do walki z niszczycielskim działaniem stresu.

 

Więcej na temat oksytocyny pisaliśmy też TU.

Więcej na temat stresu pisaliśmy TU.

 

Źródło: Marek Skoczylas (kanał na YT)

Opracowanie: Agata Pałach, autorka bloga Nigdy za późno

Dodaj komentarz