fbpx

Bolące podbrzusze po okresie — czy to ból jajnika?

Bolące podbrzusze po okresie często jest objawem związanym ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w ciele kobiety i wpływają na funkcjonowanie również układu pokarmowego i procesu trawienia. Tego typu dolegliwości o umiarkowanym nasileniu nie powinny wzbudzać naszego niepokoju i jeśli nie nasilają się, nie ma konieczności specjalistycznej konsultacji. Można sobie z nimi poradzić domowymi sposobami.
Co wywołuje ból podbrzusza po okresie?

Zazwyczaj ból podbrzusza, odczuwany już po zakończeniu miesiączki, wywołują problemy w funkcjonowaniu układu trawiennego, które powiązane są ze zmieniającym się poziomem hormonów w ciele kobiety. Najczęściej objawem towarzyszącym są uciążliwe zaparcia, które należy łączyć z obniżonym poziomem progesteronu. Kobiety równie często skarżą się wówczas na wzdęcia i uczucie pełnego żołądka. Jeśli nieprzyjemne objawy bólowe nie nasilają się i nie utrudniają normalnego funkcjonowania, w celu ich złagodzenia można przyjąć lek przeciwbólowy, np. z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), który szybko złagodzi objawy. W przypadku często występujących zaparć lub problemów z właściwym funkcjonowaniem układu trawiennego, które obserwujemy po miesiączce, warto też pamiętać o właściwie zbilansowanej, bogatej w błonnik i lekkostrawnej diecie oraz przyjmowaniu zalecanej liczby płynów.

Jakie choroby może zwiastować bolące podbrzusze?

Bolące podbrzusze po okresie może jednak świadczyć o poważniejszych schorzeniach. Jeśli nie można go połączyć z cyklem menstruacyjnym może zwiastować problemy ginekologiczne (np. skręt jajników, endometriozę czy zapalenie przydatków) lub stan zapalny wyrostka, ale też zespół jelita drażliwego. Jak rozpoznać te dolegliwości?

Zespół jelita drażliwego jest coraz częściej diagnozowaną chorobą, którą należy łączyć z niewłaściwą dietą i spożywaniem zbyt dużych ilości produktów przetworzonych. Dolegliwości pojawiają się zwykle po posiłku, niezależnie od fazy cyklu. Wymagają specjalistycznej konsultacji i podjęcia leczenia, a także zwrócenia uwagi na codzienną dietę. Warto pamiętać, że zespół jelita drażliwego to przypadłość, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Jeśli chodzi o schorzenia ginekologiczne, to bolące podbrzusze jest najczęstszym z objawów zapalenia przydatków wywołanym przez bakterie. Wówczas nasz niepokój powinny zwrócić objawy towarzyszące, a w szczególności:

  • ogólna podwyższona temperatura,
  • mdłości często połączone z wymiotami,
  • bolesność szyjki macicy, odczuwana zwłaszcza w trakcie badania ginekologicznego. 

Zapalenie przydatków, podobnie jak inne infekcje bakteryjne, wymagają podania antybiotyku. Doraźnie jednak, zanim lekarz dobierze odpowiednie leczenie, w celu złagodzenia dolegliwości można przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Pamiętajmy jednak, że zmniejszenie objawów nie powinno stanowić pretekstu do odwlekania wizyty u specjalisty.

Ból odczuwany w podbrzuszu może wywoływać także endometrioza, która wyga bardziej specjalistycznego leczenia i systematycznych konsultacji z lekarzem. Objawy odczuwane w dole brzucha daje też zapalenie wyrostka, a także choroby układu moczowego. W każdym przypadku wymagana jest poszerzona diagnostyka i dobranie odpowiedniego leczenia.

3 thoughts on “Bolące podbrzusze po okresie — czy to ból jajnika?

Dodaj komentarz