Sant Balbir Sing Seechewal, Eko Mędrzec: -człowiek, którego zaangażowanie ocaliło rzekę w indyjskim stanie Pendżab

Historyczne koryto rzeki Kali Bein, dopływu rzeki Beas która przecina region Pendżab, tętni dziś  życiem, czym zachwyca oczy obserwatorów. Ale nie zawsze tak było. Jeszcze do niedawna, rzeka zamiast w życie obfitowała w brud i odpady.

Balbir-singh-750x500

Do czasu jednak, kiedy człowiek o imieniu Sant Balbir Singh Seechewal podjął się misji przywrócenia jej do stanu z okresu świetności. W roku 2000, Seechewal znany powszechnie jako „Eko Mędrzec”, z pomocą licznej grupy ochotników, wziął sprawy w swoje ręce. I tak wspólną inicjatywą oczyścili oraz odmłodzili wysuszone lata wcześniej odcinki rzeki, a także dodali jej piękna poprzez rośliny, które posadzili na jej brzegach.

ecobaba1_1460192736_725x725

 

Po tym jak rzeka ponownie popłynęła swoim korytem, tysiące hektarów ziemi w regionie Hoshiarpur zostały ocalone przed podmakaniem, w rejonie Kapurthala przed pustynnieniem, a także przed zalaniem w regionie, w którym spotykają się ze sobą rzeki Beas i Satluj: okolicach lasu Mand.

Seechewal i jego ekipa zadbali także o edukację – okoliczni mieszkańcy zostali uświadomieni w kwestiach zgubnych następstw traktowania rzeki jako śmietnika.

9370689_1460192595_725x725

Działania Eko Mędrca nie kończą się jednak na rzece Kali Bein. Zakłada on szkoły, centra edukacji zawodowej oraz wyższej. Walczy z ubóstwem, niewiedzą i zabobonami, oraz z aktami przemocy wobec kobiet. Jako działacz na rzecz ochrony środowiska, Sant Seechewal założył szkółkę roślin w Seechewal oraz Sultanpur Lodhi, gdzie 100 000 sadzonek rocznie jest rozdawanych za darmo mieszkańcom

Źródło: indiatimes.com, Foto: facebook.com

Tłumaczenie i opracowanie: Ewa Jabłońska

Dodaj komentarz