fbpx

Domy z worków wypełnionych ziemią. Oto nowy ekologiczny trend budownictwa

Były już domy z bali, konopii czy budowle z wypalanej gliny. Ale domy z worków pełnymi piasku to absolutna nowość i hit Instagrama. Nie tylko dobrze wyglądają, ale są również ekologiczną wersją budownictwa, która wykorzystuje to, co akurat jest pod ręką.

 

Domy zbudowane z worków wypełnionymi ziemią lub piaskiem są nazywane „Earthbag” (czyli dosłownie „worek ziemi”). Ich budowanie sprowadza się w dużej mierze do układania worków na sobie – w ten sposób tworzą kształt kopuły. Gdy wstępna konstrukcja będzie już gotowa, worki z piaskiem pokrywa się gliną, cementem lub innym utwardzającym materiałem.

Choć to innowacyjna metoda, która wymaga wielu pozwoleń, to jej zwolenników wciąż przybywa. Domy typu „Earthbag” przywodzą bowiem na myśl chatki Hobbitów czy konstrukcje mieszkalne  na planecie Tatooine z „Gwiezdnych Wojen”.

 

View this post on Instagram

One of the ideas I have been contemplating as I dream about how I want to live in the future is a few small connected “rooms” instead of several rooms contained under one roof. ✨I love this sweet Earth compound. 😍💚💚 Posted @withregram • @ozgurcifci5 Earthbag #earthhouse #ecohome #earthship #alternativehousing #cobbuilding #strawbales #permaculture #mudhif #casadecampo #tinyhouse #naturalbuilding #bioconstruccion #casasdeadobe #cabinporn #sustainableliving #earthbag #earthdome #superadobe #calearth #bioconstrucao #bioconstrução #terraensacada #storybookhome #naturalplaster #folkvillage #interiorcourtyards #bioconstrução #sprookjesbos #openturab #plasterdome #clayplaster Follow 👉 @ozgurcifci5 for more! Photo @ Unknow 📬 Send me a DM Turn On Post Notifications! Tag a friend who would like that ! Tag your Travel Buddy

A post shared by My Earthbuilding Dream (@yummycasas) on

 

Choć metoda budowania wykorzystuje ziemię lub piasek jako główny budulec, nie oznacza że jest prosta. Dźwiganie ciężkich worków z piaskiem to nie lada wyzwanie. Jeżeli jednk posiadasz grono silnych znajomych, którzy zechcą pomóc w budowaniu, postawienie chaty nie będzie kosztowne. Jest to jednak rozwiązanie dla odważnych, którzy są gotowi zamieszkać w domu bez widocznej symetrii. Jeżeli nie boisz się innowacji i chcesz przykuwać uwagę ludzi, „Earthbag” jest właśnie dla ciebie.

 

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: f5.pl

 

 

Dodaj komentarz