Urban Skyfarm – ogromna „wertykalna farma” w kształcie drzewa
W obliczu szybko rosnącej populacji, znacznych braków żywności i kwestii ochrony środowiska w mieście, architekci z pracowni Aprilli Design Studio postanowili stworzyć niezwykły projekt budynku w kształcie drzewa, który pełniłby funkcję „wertykalnej farmy”.
– Nasza wersja pionowej farmy miała stać się niezależną, otwartą strukturą, która całkowicie koncentrowałaby się na działalności rolniczej i zrównoważonych funkcjach, takich jak generowanie energii odnawialnej i wytwarzanie powietrza i filtracja wody – tłumaczą architekci Steve Lee i See Yoon Park.
Studio projektowe z Brooklynu stworzyło projekt wieżowca, który kształtem przypomina gigantyczne drzewo. Urban Skyfarm oprócz mieszkań zawiera specjalne pokłady, które mogą zapewnić 24 hektary powierzchni do uprawy ponad 5 tys. drzew owocowych i roślin. Docelowo ma stanąć w mocno zaludnionej dzielnicy Seulu, gdzie będzie wspierać lokalną produkcję żywności, jednocześnie przyczyniając się do poprawy jakości środowiska poprzez filtrację wody i powietrza, a także wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych.
Pomyślana jako ogromne drzewo struktura podzielona jest na cztery główne części: korzenie, pień, gałęzie oraz liście. W „pniu” drzewa znajduje się kryta, hydroponiczna farma z dodatkową przestrzenią dla zakładu przetwórczego oraz zakładu oczyszczania wody.
Przypominające liście tarasy zapewniają większą ekspozycję na działanie promieni słonecznych i powietrza, podczas gdy na poziomie gruntu zostaje przestrzeń publiczna dostępna dla mieszkańców. W „koronie” drzewa znajdują się panele słoneczne i elektrownie wiatrowe, które zapewniają dopływ czystej energii.
– Wierzymy, że na targach Mediolan Expo 2015 organizatorzy poświęcą więcej uwagi gospodarstwom pionowym i mamy nadzieję, że Urban Skyfarm może stać się częścią dyskusji, jako swego rodzaju prototyp – tłumaczą architekci. – Pionowe rolnictwo to nie tylko świetne rozwiązanie przyszłych problemów niedoboru żywności, ale element ogromnej strategii rozwiązania wielu problemów środowiskowych wynikających z urbanizacji – dodają architekci.
Źródło: http://wiadomosci.onet.pl