fbpx

Przed 75. rocznicą bitwy o Monte Cassino na placu w mieście Cassino odsłonięty został pomnik misia Wojtka

W przeddzień 75. rocznicy bitwy o Monte Cassino na placu w mieście Cassino odsłonięty został pomnik misia Wojtka, który towarzyszył żołnierzom 2. Korpusu Polskiego na szlaku bojowym. Uroczystość zainaugurowała rocznicowe obchody.

Pomnik ustawiony na Piazza XV Febbraio u stóp historycznego wzgórza wykonany został z cennego marmuru, pochodzącego ze złoża w pobliskiej miejscowości Coreno Ausonio. Ma ponad 1,5 metra wysokości i waży ćwierć tony. Na tabliczce obok widnieje napis po włosku, polsku i angielsku: “Pamięci misia Wojtka, przyjaciela żołnierzy, służącego wiernie w latach 1942-1947 w Korpusie generała Władysława Andersa. Ocalić od zapomnienia”.

Wojtek był niedźwiedziem brunatnym “adoptowanym” jako roczne zwierzę przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 1942 roku w czasie przemarszu 2. Korpusu Polskiego przez Iran. Karmili go mlekiem z butelki. Niedźwiedź przeszedł z tą jednostką cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a potem trafił do Wielkiej Brytanii. Nadano mu stopień kaprala. Żył do 1963 roku.

 

Czytaj więcej na: podroze.onet.p

Dodaj komentarz