fbpx

Udowodniono że brak dotyku zmienia DNA dziecka

Nowo narodzone dzieci potrzebują regularnego przytulania, które zapewnia im poczucie bezpieczeństwa i ciepło. Według badań, brak dotyku może wpływać na maluchy na poziomie molekularnym, a skutki mogą utrzymywać się przez wiele lat.

Na czym polegało badanie?

Kanadyjscy naukowcy poprosili rodziców 94 niemowląt o prowadzenie dzienników każdego dotknięcia i przytulenia przez pierwszych pięć tygodni życia maluchów, jak również rejestrowanie zachowań niemowląt, czyli głównie schematu spania, płaczu i wypróżniania.

Cztery i pół roku później naukowcy pobrali próbki DNA dzieci, w celu analizy ich modyfikacji biochemicznej na skutek metylacji DNA. Jest to proces, podczas którego niektóre części chromosomów są znakowane małymi cząsteczkami węgla i wodoru, często zmieniając sposób funkcjonowania genów i wpływając na ich ekspresję.

Dzieci rzadziej przytulane będą wyglądały młodziej?

Naukowcy wykryli różnice w metylacji DNA często przytulanych dzieci i tych, którym takiej czułości na wczesnym etapie życia poskąpiono. Póki co potrzebne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, gdyż naukowcy twierdzą, że zmiany mogą zachodzić również pod wpływem czynników zewnętrznych jako „normalny etap biologicznego rozwoju organizmu”.

Tym, co okazało się jednak najciekawsze, okazał się wiek epigenetyczny, czyli biologiczne starzenie się krwi i tkanek. Z badania wynika, że krew i tkanki dzieci niedotykanych i bardziej zestresowanych „starzały się” wolniej. Nie oznacza to jednak, że dzieci nieprzytulane dłużej zachowają młodość, ale że spowolni to ich rozwój ogólny.

„Uważamy, że wolniejsze starzenie się epigenetyczne u dzieci może odzwierciedlać się również w rozwoju ogólnym” – powiedział jeden z członków zespołu, Michael Kobor.

Dalsze badania będą miały na celu ustalenie, dlaczego tak się dzieje i zbadanie, czy może to spowodować jakiekolwiek długoterminowe zmiany w stanie zdrowia człowieka.

“Planujemy obserwować, czy ta biologiczna niedojrzałość, którą widzieliśmy w tych dzieciach, poniesie za sobą konsekwencje dla ich zdrowia, zwłaszcza dla ich rozwoju psychicznego” – skomentowała Sarah Moore, członkini zespołu kanadyjskich naukowców.

Do tej pory współczesna medycyna wiązała różnice między wiekiem epigenetycznym i wiekiem rzeczywistym z problemami zdrowotnymi, ale kanadyjskie badanie zwróciło uwagę na dotyk i to, jak może on wpływać na genetykę niemowląt.

Łatwo zatem wyciągnąć wniosek, że z medycznej i psychologicznej perspektywy czułość i dotyk to najważniejsze, co możemy dać dziecku.

Źródło: focus

Dodaj komentarz