fbpx

Przełom w fuzji jądrowej! To odkrycie zmieni życie na Ziemi

Naukowcom National Ignition Facilityz Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii po raz pierwszy w historii udało się osiągnąć dodatni bilans w najbardziej wydajnej z bezemisyjnych metod pozyskiwania energii.

Brak śladu węglowego oraz radioaktywnych odpadów. Tania energia możliwa do dystrybucji nawet w najbiedniejszych rejonach świata.  Znacznie większa stabilność w porównaniu z elektrownią wiatrową czy słoneczną. To jedne z głównych zalet  fuzji jądrowej. Naukowcy od dekad głowią się nad opracowaniem metody pozwalającej na osiągnięcie dodatniego bilansu energetycznego. Według oststnich doniesień, w końcu się to udało!

Podczas konferencji prasowej naukowcy z National Ignition Facility zdradzili, jak przebiegał eksperyment. Wiązki laserów o dużej mocy skierowano w kierunku próbki składającej się z deuteru i trytu, która była wielkości ziarnka pieprzu. Lasery pozwoliły na osiągniecie temperatury rzędu 3 mln st. C, wywołując tym samym proces fuzji jądrowej. W efekcie udało się wyprodukować więcej energii, niż użyto do przeprowadzenia eksperymentu.

Nowe odkrycie może sprawić, że ludzkość wkroczy w zupełnie nowy etap.  Do podobnych procesów dochodzi w gwiazdach.

W dużym uproszczeniu cała reakcja polega na połączeniu dwóch (lub więcej) jąder atomowych. W trakcie procesu z neutronów i cząstek alfa wytwarza się ogromna ilość energii, która znajduje ujście właśnie w postaci ciepła. Dzieje się tak poprzez ciąg odpowiednich procesów, w które zaangażowane jest m.in. łatwo dostępne, niewytwarzające CO2 paliwo wodorowe  i specjalne, bombardujące jeszcze dodatkowo tę chemiczną zawiesinę lasery.

Szczytowe temperatury (150 mln stopni Celsjusza) są tu nawet 10-krotnie wyższe od tej, z jaką mamy do czynienia w jądrze słońca.

O szczegółach można posłuchać, oglądając poniższe wideo.

 

Według wstępnych szacunków naukowcom przy utracie 2,1 megadżula energii udało się uzyskać 2,5 megadżula.

Jak zwraca uwagę Jeremy Chittenden z Imperial College w Londynie, byłaby to oczywiście skromna nadwyżka, która wymagałaby dalszych prac nad tym, by wydajność z czasem powiększyła się na tyle, żeby fuzja mogła mieć zastosowanie globalne. Wciąż stanowiłoby to jednak ogromny przełom i trzymamy kciuki, by jutro te rewelacje doczekały się oficjalnego potwierdzenia.

Źródło:

Dodaj komentarz