fbpx

Wylesienie Brazylii znacząco spadło już podczas pierwszego miesiąca rządów nowego prezydenta

W styczniu bieżącego roku zaobserwowano 61% mniejszą liczbę wyciętych drzew w Brazylii, w porównaniu z tą samą porą w ubiegłym roku.

Okres rządów Jaira Bolsonaro nauczył nas, że wiadomości napływające z Brazylii nie należą do najradośniejszych. Szczególnie dotyczy to sytuacji w Amazonii, gdzie podczas jego prezydentury odnotowano rekordową w historii wylesianie lasów deszczowych. W ciągu tego czasu poziom wylesienia wzrósł o ogromne 70%.

Nowy prezydent, Ignacio Lula da Silva, który objął stanowisko w styczniu, zobowiązał się naprawić szkody wyrządzone podczas rządów Bolsonaro. Wśród jego priorytetów znajduje się przede wszystkim zatrzymanie drastycznej wycinki Amazonii i znaczne ograniczenie jej rozmiarów.

Nowowybrany prezydent stworzył nowe jednostki policji, w celu zwalczania przestępstw przeciwko środowisku. Okazuje się, że takie działania przynoszą pożądane skutki. W ciągu pierwszego miesiąca jego rządów wylesienie Brazylii znacząco spadło. Dane satelitarne zebrane przez rządową agencję Inpe pokazują, że w styczniu 2023 roku wylesiono 167 km2 Amazonii, podczas gdy w styczniu 2022 roku było to 430 km2. To aż 61-procentowy spadek w porównaniu z poprzednim rokiem, który był najgorszym od 8 lat pod względem ilości ściętych drzew w Brazylii.

Styczniowe wyniki są również poniżej historycznej średniej dla tego miesiąca, która wynosi 196 km2. Należy jednak zachować umiar w entuzjazmie. “Tak znaczący spadek w styczniu jest pozytywny” – komentuje Daniel Silva, specjalista ds. ochrony przyrody w brazylijskim oddziale WWF. “Jednakże jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o odwróceniu trendu, ponieważ część tego spadku może być związana z większym zachmurzeniem”.

Dodatkowo, jak zauważa ekspert, okres suchej pory, kiedy wycinka drzew przyśpiesza, zaczyna się dopiero w czerwcu. To oznacza, że obiecujący początek roku nie wystarczy, by prezydent Lula osiągnął swoje cele w zakresie ochrony przyrody. Należy też pamiętać, że jego poprzednik ograniczył fundusze i zmniejszył personel kluczowych agencji zajmujących się tym zagadnieniem.

Dodaj komentarz