fbpx

Astronomowie odkryli kosmiczną sieć łączącą Wszechświat

Przestrzeń kosmiczna wciąż skrywa przed nami wiele tajemnic. Nowe odkrycie może stanowić ważny postęp w poznaniu kluczowych elementów naszej wszechogarniającej rzeczywistości. Naukowcy dowiedli, że wszechświat spleciony jest siecią kosmiczną, składającą się z ogromnych nici ciemnej materii i gazu, rozprzestrzeniających się na miliony lat świetlnych i łączących się w “węzły”, w których koncentrują się gromady galaktyk. Kluczowe jest to, że owa sieć może mieć znaczący wpływ na rozmieszczenie oraz ewolucję galaktyk.

Badacze kosmosu dostrzegli delikatną poświatę nitkowatych struktur, które sięgają miliardów lat świetlnych w głąb przestrzeni wszechświata. W przeszłości takie formacje były widoczne tylko w sąsiedztwie jaśniejących obiektów, np. kwazarów. Jednak nowe dane pokazują ich istnienie nawet w najbardziej odległych miejscach naszej Galaktyki. Christopher Martin, z Kalifornijskiego Instytutu Technologii, podkreśla ważność tych odkryć, mówiąc, że pokazują nam one te struktury w całkowicie nowym świetle.

Owe nitki, zbudowane z ciemnej materii, ciągną się przez kosmiczne odległości, tworząc drogi łączące różne ciała niebieskie. Te drogi są także kanałami dla wodoru, który dostarcza galaktykom materiału potrzebnego do tworzenia nowych gwiazd. Znalezienie śladów tego rozproszonego wodoru było trudne z powodu światła pochodzącego od innych obiektów kosmicznych. Te obserwacje jednak otwierają nowe drzwi dla badaczy kosmosu, dając wgląd w tajniki ciemnej materii i rozwój Wszechświata.

Zdaniem Martina, sieć kosmiczna stanowi podstawę budowy Wszechświata, dostarczając większość znanej nam materii. Aby dostrzec te szczegóły, naukowcy stworzyli zaawansowane urządzenie — Keck Cosmic Web Imager (KCWI), które potrafi wykryć nawet najdelikatniejsze nitki tej sieci.

Zespół badawczy skupił się na konkretnych fragmentach kosmosu, gdzie występuje ta sieć. Stworzyli trójwymiarowy obraz świecenia wodoru w odległościach dochodzących do 12 miliardów lat świetlnych, co odpowiada początkowym etapom Wszechświata po Wielkim Wybuchu. To odkrycie nie tylko poszerza nasze zrozumienie historii kosmicznej, ale również pozwala na głębsze zrozumienie powstawania pierwszych gwiazd i czarnych dziur.

Znalezienie tej kosmicznej sieci otwiera drogę do nowych badań, które mogą całkowicie zmienić nasze postrzeganie Wszechświata. Dzięki temu odkryciu jesteśmy bliżej poznania zagadek ciemnej materii oraz kluczowych mechanizmów, które kształtują nasz Wszechświat.

Źródło: nature.com

Dodaj komentarz