fbpx

Twoja kobieta ma „oponk臋”? Masz szcz臋艣cie ;)

Je艣li podobaj膮 ci si臋 fa艂dki na brzuchu, oznacza to 偶e wszystko z tob膮 w porz膮dku. Wed艂ug bada艅, „fa艂dki”, „boczki” czy „wa艂eczki” s膮 dowodem na wysoki poziom estrogenu. Wed艂ug naukowc贸w, takie panie to prawdziwy skarb. S膮 one gor膮cymi kochankami a ich ko艣ci s膮 twardsze i bardziej odporne na z艂amania.

Naukowcy z Australii przez 5 lat 艣ledzili og贸lny stan zdrowia wyselekcjonowanej grupy 1000 m臋偶czyzn i kobiet powy偶ej 50 roku 偶ycia. I cho膰 tyle m贸wi si臋 o negatywnym wp艂ywie na zdrowie niemal ka偶dego nadmiernego kilograma, okazuje si臋, 偶e panie, kt贸re maj膮 kilka centymetr贸w wi臋cej, s膮 pod pewnymi wzgl臋dami zdrowsze od kobiet, kt贸re maj膮 wag臋 powszechnie uznawan膮 za „idealn膮”.

Jak to mo偶liwe, 偶e t艂uszczyk odk艂adaj膮cy si臋 w postaci wystaj膮cych „boczk贸w” czy „wa艂eczk贸w” na brzuchu mo偶e mie膰 pozytywny wp艂yw na zdrowie? Okazuje si臋, 偶e niewielka nadwaga u kobiet jest zwi膮zana z wy偶szym poziomem estrogenu. Hormon ten ma z kolei niebagatelny wp艂yw na kobiecy seksapil, apetyt seksualny i samopoczucie.

W szczeg贸lno艣ci wp艂ywa te偶 na kondycj臋 ko艣ci. Okr膮glejsze panie w por贸wnaniu do swoich l偶ejszych kole偶anek znacznie rzadziej ulega艂y urazom i z艂amaniom. Uczeni t艂umacz膮 to nie tylko wp艂ywem hormon贸w, ale swoist膮 „amortyzacj膮” i ochron膮, kt贸r膮 daje warstwa tkanki t艂uszczowej. Podsumowuj膮c – t艂uszcz wzmacnia ko艣ci.

– Badania id膮 w parze z faktem, 偶e cho膰 艣wiatowe wska藕niki poziomu oty艂o艣ci wzrastaj膮, jednocze艣nie spada cz臋stotliwo艣膰 z艂ama艅 – konkluduje szef projektu badawczego.

To nie pierwsze badanie wskazuj膮ce na pozytywne strony nieznacznej oty艂o艣ci. Inny projekt, w kt贸rym zebrano i przeanalizowane dane z ponad 100 bada艅 naukowych obejmuj膮cych stan zdrowia milion贸w ludzi na ca艂ym 艣wiecie, wskazuje na to, 偶e statystycznie rzecz ujmuj膮c, ryzyko 艣mierci jest wi臋ksze w przypadku os贸b o wadze w normie ni偶 u os贸b z niewielk膮 nadwag膮.

Naukowcy, rzecz jasna, nie byliby sob膮, gdyby nie obwarowali swojego odkrycia szeregiem zastrze偶e艅 i ostrze偶e艅. Podkre艣laj膮, 偶e nie maj膮 na my艣li oty艂o艣ci, ale jedynie niewielk膮 nadwag臋 i przypominaj膮, 偶e nadprogramowe kilogramy zwi臋kszaj膮 ryzyko chor贸b serca i cukrzycy, z kt贸rymi rok do roku zmaga si臋 coraz wi臋cej os贸b na ca艂ym 艣wiecie.

Uczeni nie maj膮 r贸wnie偶 dobrych wie艣ci dla m臋偶czyzn. U pan贸w nadmiar t艂uszczu w og贸le nie maj膮 pozytywnego wp艂ywu na kondycj臋 ko艣ci i nie chroni膮 przed z艂amaniami – mo偶e poza czynnikiem „amortyzacyjnym”. A skoro w tej dziedzinie nie ma r贸wnouprawnienia, warto przyjrze膰 si臋 sobie nieco krytycznie i doprowadzi膰 do porz膮dku przed nadchodz膮cym latem.

殴r贸d艂o:聽drmache.com,聽ncbi.nlm.nih.gov

Dodaj komentarz