fbpx

Są prawdziwym cudem natury. To niesamowite skąd te jeziora biorą swój kolor

Różowe jeziora to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych fenomenów przyrody. Na całym świecie jest ich zaledwie kilka. Ludzie uważają je za cud natury. Wszystkie łączy podobna właściwość.

To nie chemiczne skażenie, a woda nie jest zatruta. Swoje kolory różowe jeziora zawdzięczają obecności specjalnych glonów, a właściwie mikroalg z gatunku Dunaliella salina. Glony te lubują się w wodach o wysokim stopniu zasolenia. Gdy algi mają dostateczny dostęp do światła i odpowiednią temperaturę, zaczynają akumulować czerwony pigment, tzw. astaksantynę.

Jednym z takich jezior jest jezioro Hiller, znajdujące się na australijskiej wyspie Middle. Ma ok 600 metrów szerokości , a od oceanu oddziela je jedynie wąski pas ziemi. Różowy kolor tego jeziora jest, jak w pozostałych przypadkach najprawdopodobniej wynikiem wysokiego zasolenia i obecności alg produkujących czerwony barwnik. W odróżnieniu od innych jezior, jezioro Hiller nie zmienia swej barwy w zależności od temperatury. Utrzymuje kolor przez cały rok, a woda pozostaje różowa nawet po odseparowaniu jej i umieszczeniu w osobnym naczyniu.

Źródło: turystyka.wp.pl

Dodaj komentarz