fbpx

Prof. Andrzej Udalski z nagrodą rządu Chile za dokonania w dziedzinie astronomii

Nagrodą rządu Chile z okazji 500-lecia odkrycia Cieśniny Magellana uhonorowano polskiego astronoma, prof. Andrzeja Udalskiego, członka Polskiej Akademii Nauk i pracownika Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego – poinformowała PAN.

Dokładnie 500 lat temu Ferdynand Magellan odkrył cieśninę łączącą dwa oceany – Atlantycki i Spokojny. Z tej okazji rząd Chile ustanowił nagrodę, która docenia badania naukowe i innowacje honorując wybitnych odkrywców, którzy podejmują wyzwania współczesnego świata.

“Polski naukowiec (prof. Andrzej Udalski – PAP) został wyróżniony za wkład w rozwój wiedzy astronomicznej. Od lat prowadzi badania struktury Drogi Mlecznej, Obłoków Magellana i odkrywanie planet poza Układem Słonecznym w ramach kierowanego przez niego projektu +The Optical Gravitational Lensing Experiment+. Podstawowym narzędziem zespołu OGLE jest polski teleskop w Las Campanas Observatory w Chile” – poinformowała PAN w poniedziałek w mediach społecznościowych.

Kandydatura prof. Udalskiego została przedstawiona przez Wydział III – Nauk Ścisłych i Nauk o Ziemi PAN.

Prof. Andrzej Udalski jest jednym z najbardziej znanych na świecie polskich astrofizyków. Od 28 lat prowadzi on program OGLE (Optical Gravitational Lensing Experiment), w ramach którego badana jest zmienność jasności i innych parametrów obiektów Wszechświata w różnych skalach czasowych. Pomysłem prof. Udalskiego było m.in. wykorzystanie możliwości polskiego teleskopu do poszukiwania ciał niebieskich o małych masach. Za swoje badania astrofizyk już w 2002 r. otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a od tego czasu jego dorobek ogromie się powiększył.

 

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Foto: PAP/Paweł Supernak

Dodaj komentarz