fbpx

Osoby, które wstają wcześniej, lepiej się odżywiają — twierdzą włoscy naukowcy

Badania wskazują, że ludzie preferujący aktywność ranną wykazują zdrowsze nawyki żywieniowe niż ci, którzy są bardziej aktywni w nocy — takie są wnioski zespołu badawczego z uniwersytetu we Florencji pod kierownictwem Sofii Lotti. Rezultaty tych badań zostały przedstawione na kongresie Włoskiego Towarzystwa Żywienia Człowieka (SINU), w stolicy Toskanii.

Zespół pod przewodnictwem Sofii Lotti zbadali jak chronotyp — czyli indywidualna cecha, związana z preferowaną porą aktywności — wpływa na budowę ciała, nawyki żywieniowe oraz ryzyko kardiometaboliczne (prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę sercowo-naczyniową i/lub cukrzycę typu 2). Z analizy wynika, że osoby preferujące aktywność nocną wykazywały gorsze nawyki żywieniowe od osób aktywnych rano, zarówno pod względem jakości diety, jak i codziennego spożycia kalorii, tłuszczów i węglowodanów.

Związek między porą wstawania a nawykami żywieniowymi

Badanie przeprowadzono na grupie 51 osób z nadwagą lub otyłością, pacjentów oddziału dietetyki klinicznego szpitala uniwersyteckiego AOU Careggi we Florencji. Obserwacje 15 mężczyzn i 36 kobiet w różnym wieku prowadzono od marca do kwietnia 2023 roku. Jak ustalili naukowcy, chronotyp poranny, kojarzony z lepszymi nawykami żywieniowymi, występował u 74 procent badanych.

Badacze stwierdzili, że 26 procent badanych o wieczornym chronotypie prezentowało gorsze nawyki żywieniowe niż reszta uczestników. Jak poinformowano podczas prezentacji wyników na kongresie SINU, osoby bardziej aktywne w nocy spożywają podczas obiadu i kolacji znacznie więcej kalorii niż rannych ptaszków, co ma również wpływ na zwiększone dzienne spożycie kalorii. Zjadają również więcej słodzonych napojów, słodyczy i fast foodów, co sprawia, że ich dieta jest bogatsza w węglowodany i tłuszcze.

Ponadto, u osób preferujących aktywność wieczorną, zauważono niższy poziom kwasu foliowego i witaminy B12. Niedostatek kwasu foliowego może prowadzić do wystąpienia nieprawidłowych erytrocytów we krwi, a także do zmniejszenia liczby płytek krwi i leukocytów. Z kolei niedobór witaminy B12 może prowadzić do nieprawidłowości w produkcji krwinek czerwonych, zarówno pod względem ich struktury, jak i liczby.

Źródło: Gazzetta di Parma

Dodaj komentarz