fbpx

Pacjent z zaawansowaną chorobą Parkinsona znów chodzi, dzięki nowemu implantowi kręgosłupa

Marc, 63-latek z Bordeaux we Francji, który zmaga się z zaawansowaną chorobą Parkinsona, opowiada o swoim “nowym życiu” dzięki nowatorskiemu implantowi kręgosłupa, który pozwolił mu na powrót do chodzenia.

Implant ma na celu przywrócenie prawidłowej komunikacji między kręgosłupem a mięśniami nóg. Dzięki niemu Marc może teraz chodzić o wiele swobodniej, dzięki czemu odzyskał niezależność.

“Praktycznie nie mogłem chodzić bez ciągłego upadania, kilka razy dziennie. W niektórych sytuacjach, jak przy wejściu do windy, zastygałem w miejscu” — mówi Marc.

“Teraz nie boję się już schodów. Co niedzielę spaceruję wokół jeziora, pokonując około 6 kilometrów. To niesamowite” — dodaje.

Implant nie został jeszcze przetestowany w pełnej skali klinicznej, ale szwajcarski zespół, który od lat pracuje nad interfejsami mózg-maszyna, ma nadzieję, że ich technologia może zrewolucjonizować leczenie zaburzeń ruchowych u osób z chorobą Parkinsona.

“Imponujące jest, jak przez elektryczną stymulację rdzenia kręgowego możemy korygować zaburzenia chodu spowodowane chorobą Parkinsona, podobnie jak to robiliśmy u pacjentów z paraplegią” —  mówi Jocelyne Bloch, neurochirurg i profesor w szpitalu uniwersyteckim CHUV Lausanne, współkierująca badaniem.

Choroba Parkinsona jest wynikiem postępującej utraty neuronów produkujących dopaminę. Dla około 90% pacjentów z zaawansowaną chorobą oznacza to trudności w chodzeniu, zaburzenia równowagi i zastyganie w bezruchu. Obecne metody leczenia, takie jak lek Levodopa, mogą zmniejszyć objawy, ale nie są w stanie całkowicie przywrócić normalnego ruchu. Implant ma na celu przezwyciężenie tego, bezpośrednio wpływając na obszar kręgosłupa odpowiedzialny za aktywację mięśni nóg podczas chodzenia.

Zespół opracował indywidualną mapę anatomiczną rdzenia kręgowego Marca, a następnie wszczepił elektrody w kluczowych miejscach, umożliwiając bezpośrednią stymulację rdzenia.

Pacjent nosi czujnik ruchu na każdej nodze, a gdy zaczyna chodzić, implant włącza się automatycznie i zaczyna dostarczać impulsy stymulujące do neuronów rdzenia. Celem jest korekta nieprawidłowych sygnałów wysyłanych z mózgu, przez kręgosłup, do nóg, aby przywrócić normalny ruch.

“Pacjent w żadnym momencie nie jest kontrolowany przez maszynę” —  tłumaczy prof. Eduardo Martin Moraud z Uniwersytetu w Lozannie. “To tylko poprawia jego zdolność do chodzenia”.

Badanie opublikowane w Nature Medicine pokazało, że implant poprawił chód i równowagę Marca, a jego sposób chodzenia bardziej przypominał chód zdrowych osób niż innych pacjentów z Parkinsonem. Marc zgłosił również znaczną poprawę jakości życia.

Autorzy badania podkreślają, że potrzebne są pełne badania kliniczne, aby potwierdzić skuteczność metody. Zapisali kolejnych sześciu pacjentów, aby sprawdzić, czy korzyści są powtarzalne.

“Na tym etapie to tylko dowód koncepcji” — mówi prof. Grégoire Courtine z EPFL, współkierujący badaniem. “Zanim metoda wejdzie do powszechnego użytku, minie przynajmniej pięć lat rozwoju i testowania”.

Prof. Karunesh Ganguly, neurolog z University of California w San Francisco, który nie brał udziału w badaniu, mówi: “To badanie przedstawia nowe podejście do modulacji rdzenia kręgowego w celu poprawy chodu w chorobie Parkinsona. Leczenie może potencjalnie rozwiązać problem zastygania w bezruchu, który jest obecnie trudny do leczenia. Będzie ekscytujące zobaczyć, jak ta metoda sprawdzi się u większej populacji pacjentów”.

One thought on “Pacjent z zaawansowaną chorobą Parkinsona znów chodzi, dzięki nowemu implantowi kręgosłupa

  • 27 listopada 2023 at 15:45
    Permalink

    Niewiarygodne i bardzo pozytywne informacje ale słyszałam też że w szpitalu medicover prof Ząbek przeorowadza zabiegi mrgfus, też są innowacyjne i odbywają się bez otwierania czaszki pacjenta

    Reply

Dodaj komentarz