fbpx

Sukces naukowców z Polski i Norwegii, odkryli około 300 nieznanych gatunków

Ponad 300 nowych gatunków morskich, nieznanych dotychczas nauce, odkryli naukowcy z Polski i Norwegii podczas ekspedycji w głębinach oceanicznych u wybrzeży Ghany. Fascynujący film z tych podwodnych badań ukazuje unikalność tego przedsięwzięcia.

Zachodnie wybrzeże Afryki to obszar, który do tej pory był jedną z najmniej zbadanych części globu, szczególnie jego głębiny morskie. Dotychczasowe wiedza o tym rejonie była bardzo ograniczona.

To miejsce stało się celem badań międzynarodowego projektu naukowego, w którym uczestniczyli badacze z Uniwersytetu Łódzkiego oraz norweskiego Instytutu Morskiego w Bergen. Ich prace pozwoliły na odkrycie i zbadanie niezwykle bogatej różnorodności życia morskiego w głębinach do 1000 metrów.

Prof. Krzysztof Pabis z Uniwersytetu Łódzkiego, koordynator projektu, porównał te badania do eksploracji powierzchni Księżyca, wskazując na ich skromny, ale znaczący zakres. U wybrzeży Ghany naukowcy zebrali 270 próbek z obszaru długości 500 km i głębokości do tysiąca metrów, co czyni ten projekt jednym z największych w Atlantyku.

Na powierzchni 12 metrów kwadratowych, odpowiadającej rozmiarom małego mieszkania, badacze zidentyfikowali około 800 gatunków, w tym 300 nowych dla nauki. Projekt pozwolił także na rozpoznanie obszarów dna morskiego najbardziej narażonych na zniszczenie i wymagających ochrony.

Głównym osiągnięciem ekspedycji jest lepsze zrozumienie związków między morskimi organizmami a czynnikami środowiskowymi, szczególnie zanieczyszczeniami pochodzącymi z działalności człowieka.

Ekspedycja miała miejsce w 2012 roku, ale jej wyniki są publikowane stopniowo, ze względu na potrzebę dogłębnej analizy zebranych danych. Filmy dokumentujące te badania zostały opublikowane przez Uniwersytet Łódzki i pokazują pracę zespołu w Orientarium ZOO w Łodzi.

Badania te dostarczyły istotnych informacji o wpływie działalności człowieka na środowisko morskie, w tym na wydobycie surowców naturalnych i zmiany klimatyczne. Wyniki zostały opublikowane w renomowanych czasopismach naukowych, m.in. „Oceanologia”, „Science of The Total Environment”, i stanowią ważny punkt odniesienia dla przyszłych badań ekologicznych i zoogeograficznych.

Źródło: uni.lodz.pl

Dodaj komentarz