fbpx

8 technik szybkiej samopomocy. Zregenerują ciało i pobudzą myślenie

Czujesz się przemęczony lub zestresowany? A może dopadł cię stan nudy? Poniższe ćwiczenia zregenerują ciało i pobudzą myślenie. Wykonanie ich zajmie tylko minutę. Bardzo możliwe, że ta krótka chwila zmieni wszystko. Spróbujesz?

1. Gimnastyka lub joga

Może trudno w to uwierzyć, ale kilka ćwiczeń gimnastycznych, które zajmą nie więcej, niż minutę, mogą zdziałać cuda. Pobudzą krążenie, podniosą ciśnienie krwi i dotlenią mózg. Wystarczy wykonać kilka ćwiczeń rozciągających lub… pajacyki. Możesz również wykonać proste ćwiczenie z hathajogi. Stań prosto, wyciągnij obie ręce przed siebie – spodami dłoni do środka. Przepleć palce w koszyczek, a następnie je wywiń w drugą stronę. Teraz delikatnie podnieś tak splecione ku górze – jeśli ci się uda, trzymaj je przez kilka sekund nad głową, pilnując, aby łokcie były wyprostowane a szyja nienapięta.

2. Ziewanie

Ziewaj na zdrowie! A najlepiej tyle, ile się da. Jeśli to możliwe spróbuj ziewnąć dziesięć razy z rzędu. Paradoksalnie, ta czynność kojarzona z nudą i zmęczeniem łagodnie pobudza i dotlenia ciało, a tym samym pomaga umysłowi myśleć jaśniej. Oczywiście, jeśli masz więcej czasu, podobny, choć zwielokrotniony efekt uzyskasz, wychodząc na krótki spacer.

3. Liczenie oddechów

Mindfulness dla zabieganych? Dlaczego nie! Usiądź z wyprostowanym kręgosłupem, przymknij oczy i uspokój myśli. A teraz skup się na własnym oddechu. Zacznij liczyć. Wdech-wydech-jeden; wdech-wydech-dwa itd. Spróbuj doliczyć do siedmiu cykli, bez rozproszenia. To ćwiczenie pomaga poradzić sobie z poziomem stresu, ale także pobudza koncentrację. Idealne podczas krótkiej przerwy w pracy. Bardzo możliwe, że nikt nawet nie zauważy, co robisz. Powtarzaj zawsze, kiedy poczujesz się przemęczony.

4. Regeneracja oczu

Jeśli pracujesz przy komputerze, wstań i podejdź do okna. Znajdź najdalej oddalony od ciebie punkt za szybą i wpatruj się w niego przez kilka sekund. Następnie usiądź przy biurku, opierając łokcie o blat. Zamknij oczy i zasłoń je dłońmi. Zrób serię kilkudziesięciu mrugnięć. To odpręży powieki i gałki oczne.

5. Akupresura

Medycyna Chińska od tysięcy lat docenia znaczenie leczniczego dotyku i uciskania konkretnych punktów na ciele odpowiedzialnych za koncentrację i przepływ energii. Ty również możesz zaadaptować kilka prostych technik do szybkiej samopomocy. Uciskaj palcem wskazującym punkt znajdujący się między brwiami. Możesz też delikatnie szczypać się w zagłębienie między kciukiem a palcem wskazującym. To pobudzi energie w ciele i poprawi koncentrację.

6. Uważność i wrażliwość

Rozejrzyj się wokół siebie. A teraz nazwij pięć pierwszych rzeczy, które zobaczysz. Skoncentruj się na dźwiękach i nazwij pięć z nich. Wsłuchaj się w swoje ciało i pomyśl, co czujesz. Nazwij to lub zapisz. Teraz skoncentruj się na czterech rzeczach, które widzisz, słyszysz i czujesz, następnie trzech, dwóch, aż skończysz na jednej.

7. Pranajama

Poniższe ćwiczenie możesz wykonać na siedząco lub na leżąco. Uczulamy jednak, że wykonywanie praktyki w pozycji horyzontalnej, może zakończyć się… zapadnięciem w niekontrolowaną drzemkę.

Wypuść powietrze z płuc, jednocześnie wciągając brzuch. Ułóż dłoń na brzuchu tuż pod żebrami. Wciągnij powietrze przez nos i pozwól, żeby brzuch uniósł się wypełniony oddechem. Wyczuj dłonią, czy faktycznie miejsce pod żebrami zaczyna się unosić. Następnie wypełnij powietrzem przeponę i dopiero na końcu płuca. Teraz wypuszczaj powietrze nosem, ale zacznij od odwrotnej kolejności. Niech oddech najpierw opuści twoje płuca, potem przeponę a na końcu brzuch. Powtórz cały cykl 3-4 razy. Ważne jest, aby oddechy były głębokie i powolne – i odbywały się bez większego wysiłku.

8. Oddech z wizualizacją wg Huny

Połóż się na płaskim podłożu lub stań wyprostowany. Nabierz w płuca powietrza, wyobrażając sobie, że patrzysz w niebo i obserwujesz gwiazdy. Podczas wydechu wizualizuj ziemię pod swoimi stopami lub plecami. Wystarczy zaledwie pięć oddechów niebo–ziemia, żeby uspokoić umysł i zregenerować ciało. Powodzenia!

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Zwierciadlo.pl

Dodaj komentarz