fbpx

„Festiwal węży wodnych”. Nie zgadniesz, czemu służy ;)

Dwa razy do roku w malowniczej i spokojnej wiosce Kayabuki no Sato w Japonii odbywa się spektakularny pokaz wodny. Impreza przyciąga turystów, ale jej prawdziwy cel jest zupełnie inny. Japońska wioska organizuje „festiwal węży wodnych”, aby przetestować 62 gaśnice rozrzucone po historycznym terenie.

Z tym spektaklem wiąże się ważna historia. Dwie dekady temu niszczycielski pożar w historycznym muzeum skłonił do podjęcia działań prewencyjnych. W obliczu strat kulturowych narodziła się nowa, zabawna tradycja: testowanie imponującego systemu gaśniczego wioski, które stało się atrakcją turystyczną.

festiwal
Tuż przed oblaniem wodą domów i przechodniów małe konstrukcje przypominające chatki, zaprojektowane w tradycyjnym stylu wioski, otwierają swoje dachy, odsłaniając ukryte mechaniczne zraszacze. Podczas gdy każda chata zmienia się w urządzenie gaśnicze, intensywne strumienie wody wystrzeliwują w niebo i obracają się od lewej do prawej strony. Wydarzenie to zostało słusznie nazwane „Festiwalem węży wodnych”.
Oto jak wyglądają małe chatki zamknięte i otwarte:

 

 

„Gassho”, styl, w jakim zostały zbudowane budynki, odnosi się do pozy rąk podczas modlitwy. Dachy kryte strzechą są zbudowane w taki sposób, aby śnieg mógł swobodnie zsuwać się po bokach. W ten sposób rozkłada się obciążenie i zapobiega zawaleniu się dachu.
Oczywiście wioska z wieloma zabytkowymi dachami krytymi strzechą wymaga rozbudowanej ochrony przeciwpożarowej.
Odwiedzający Kayabuki no Sato mogą sami doświadczyć życia w jednej z tych tradycyjnych struktur. Niektóre z czterdziestu domów są dostępne do wynajęcia, co pozwala zwiedzającym cieszyć się spokojem w otoczeniu gór i architektury z XI wieku w Japonii. Gdy woda przestanie płynąć, nadal jest wiele do zobaczenia i zrobienia, ponieważ w wiosce można odwiedzić lokalne restauracje, ścieżki rowerowe i małe skanseny.

festiwal
Kayabuki no Sato

Jeśli chcesz zobaczyć to wielkie wydarzenie związane z gaszeniem ognia, zaplanuj wycieczkę na maj lub grudzień. Ale nawet jeśli to przegapisz, piękna zabytkowa architektura sprawia, że wioska jest i tak warta odwiedzenia sama w sobie.

festiwal

Źródło: earthlymission.com

Opracowanie i tłumaczenie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

 

One thought on “„Festiwal węży wodnych”. Nie zgadniesz, czemu służy ;)

Dodaj komentarz