fbpx

Odkryto najlepszy rodzaj ćwiczeń na obniżenie ciśnienia

Ćwiczenia fizyczne to niezaprzeczalnie jedna z najskuteczniejszych metod radzenia sobie z wysokim ciśnieniem krwi. Dotychczasowe badania i zalecenia medyczne często skupiały się na ćwiczeniach aerobowych czy wytrzymałościowych, takich jak bieganie, jazda na rowerze czy gimnastyka. Najnowsze badania, przeprowadzone przez zespół brytyjskich naukowców, rzucają jednak nowe światło na kwestię najbardziej skutecznych ćwiczeń w walce z nadciśnieniem — okazuje się, że to ćwiczenia izometryczne mają największy wpływ na obniżanie ciśnienia krwi.

Raport z badań został opublikowany w “British Journal of Sports Medicine”. Naukowcy przeprowadzili analizę 270 różnych badań, które obejmowały 15 827 uczestników i były przeprowadzone od początku 1990 roku do lutego 2023 roku. Badania te dotyczyły różnego rodzaju ćwiczeń fizycznych wykonywanych przez minimum dwa tygodnie i ich wpływu na skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi.

Zaskakującym wnioskiem z tych badań jest to, że choć różne rodzaje ćwiczeń, w tym ćwiczenia aerobowe, wytrzymałościowe czy interwałowe, okazały się skuteczne w obniżaniu ciśnienia krwi, to ćwiczenia izometryczne okazały się najskuteczniejsze.

Ćwiczenia izometryczne to specyficzny rodzaj ćwiczeń siłowych. Charakteryzują się tym, że w trakcie ich wykonywania mięśnie napinają się, ale nie zmieniają swojej długości. Innymi słowy, są to ćwiczenia siłowe, w których nie są wykonywane żadne ruchy.

Przykładowymi ćwiczeniami izometrycznymi mogą być “krzesełko”, polegające na “siedzeniu”, opierając się plecami o ścianę, deska (plank), gdzie utrzymuje się pozycję podpartą jedynie palcami stóp i przedramionami, czy wiszenie na drążku. Dodatkową zaletą ćwiczeń izometrycznych jest ich praktyczność — nie wymagają specjalnego sprzętu ani miejsca do treningu, więc można je wykonywać praktycznie wszędzie.

Dla osób zmagających się z wysokim ciśnieniem krwi, te nowe odkrycia mogą zaoferować proste i skuteczne narzędzie do poprawy swojego stanu zdrowia. Jednak, jak zawsze, warto skonsultować się z lekarzem lub trenerem personalnym przed rozpoczęciem nowego programu ćwiczeń.

Dodaj komentarz