fbpx

W Palau wprowadzono zakaz używania kremów do opalania, które niszczą rafę

Palau to państwo położone na Oceanie Spokojnym, w Oceanii oraz w Mikronezji, ok 800 km na wschód od Filipin. Ten niewielki kraj słynie z wód pełnych niegroźnych meduz, malowniczych wysepek gęsto porośniętych tropikalną roślinnością oraz rafy koralowej.

W trosce o koralowce oraz morskie życie, władze tego wyspiarskiego państwa wprowadziły zakaz używania kremów do opalania, w których występują określone substancje chemiczne.

Zakaz wszedł w życie 1 stycznia 2020 roku.  Na terenie Palau nie będzie można używać kremów do opalania, które zawierają jedną z 10 substancji powszechnie występujących w tego typu produktach. Na liście znajdują się między innymi takie składniki jak oksybenzon i octinoxate. Zabronione będzie też sprzedawanie kremów, które zawierają wskazane substancje.

Substancje szkodliwe dla zwierząt

Według Międzynarodowej Fundacji Raf Koralowych, związki chemiczne znajdujące się na liście zanieczyszczają środowisko naturalne, zwłaszcza rafę koralową. Większość z nich jest bardzo toksyczna dla wielu gatunków zwierząt.

– Musimy szanować środowisko naturalne, bo jest ono siedliskiem życia – powiedział Tommy Remengesau, prezydent Palau.

Wprowadzenie zakazy było zapowiadane już w 2018 roku. W rozmowie z agencją AFP Remengesau wyjawił, że toksyczne chemikalia znajdujące się w kremach do opalania odnaleziono w wielu siedliskach kluczowych dla zwierząt Palau oraz w ich organizmach.

– Nie mamy nic przeciwko byciu pierwszym narodem, który wprowadził ten zakaz – dodał.

Wkrótce Hawaje

W 2021 roku podobny zakaz ma obowiązywać również na Hawajach. Niektóre kremy do opalania mają zostać zakazane także na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych oraz na położonej na Morzu Karaibskim i należącej do Holandii wyspie Bonaire.

 

Dodaj komentarz