fbpx

Polacy nagrodzeni w prestiżowym konkursie architektonicznym

Grupa z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie została wyróżniona w renomowanym konkursie projektowym w dziedzinie architektury.

Ich zadaniem było stworzenie koncepcji obiektu lub przestrzeni symbolizującej dokonania ludzkości, analogicznie do Płytki Pioneera, która została wysłana w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku. Ekipa ze Szczecina sprostała wyzwaniu, zdobywając trzecie miejsce za koncepcję obiektu nazwanego “The Last Library of Humanity” (“Ostatnia Biblioteka Ludzkości”).

– Naszym pomysłem było zaprojektowanie przestrzeni, pełniącej funkcję biblioteki – archiwum wiedzy ludzkiej. Forma zapisu informacji umieszczona jest w wykonanych ze złota rolkach (zwojach), które zamknięte są w granitowych sześcianach, budujących całą, przekształcalną strukturę przestrzenną. Wybór najszlachetniejszych materiałów na Ziemi jest odpowiedzią na główny problem przechowywania informacji – czas i rozkład. System kształtowania przestrzeni nawiązujący do struktury neuronowej mózgu jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w rozwoju naszego gatunku – mówi Michał Pietrusiewicz, współtwórca projektu i student architektury.

Zaproponowano, by takie miejsce gromadzenia wiedzy zlokalizować na sztucznej wyspie, otoczonej oceanem.

– Ta przestrzeń byłaby najdogodniejsza to lądowania statku kosmicznego. Wyspa sztucznie otoczona jest planktonem, który w naturalnym procesie powoduje efekt bioluminescencji. W nocy pawilon staje się świecącym punktem na oceanie – wyjaśnia Emilia Kujawa, rzeczniczka Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Za tę innowacyjną koncepcję odpowiedzialni są Nikola Bukowiecka i Krzysztof Afeltowicz, absolwenci ZUT, oraz Michał Pietrusiewicz, student architektury na tejże uczelni. Na czele konkursu, zorganizowanego przez Buildner, znaną platformę architektoniczną, znaleźli się Włosi z projektem “Arrival”, inspirującym się Akropolem ateńskim. Drugie miejsce zajęli projektanci ze Słowacji z projektem “Mila”, odwołującym się do rzymskiej metody oznaczania przebytej drogi przez legionistów.

Dodaj komentarz