fbpx

Odkryto ruiny 3400-letniego miasta. Archeolodzy w osłupieniu!

Po długotrwałej suszy w Iraku, z rzeki Tygrys wyłoniły się ruiny 3400-letniego miasta. Odkrycie wprawiło archeologów w osłupienie.

W wyniku drastycznych zmian pogodowych w Iraku, z rzeki Tygrys wyłoniło się 3400-letnie miasto, wprawiając archeologów w osłupienie.
Irak został szczególnie mocno dotknięty przez ekstremalną suszę spowodowaną zmianami klimatycznymi. Aby uchronić uprawy przed wyschnięciem, urzędnicy zdecydowali  o pobieraniu dużych ilości wody z najważniejszego w kraju magazynu wody, czyli zbiornika w Mosulu. Co ciekawe, doprowadziło to również do odkrycia na nowo starożytnego miasta z epoki brązu.

susza

Niespodziewane znalezisko postawiło archeologów pod ogromną presją, gdyż w ciągu zaledwie kilku dni musieli skompletować zespół do wykopalisk. Co więcej, zespół musiał wykopać i udokumentować starożytne ruiny tak szybko, jak to możliwe, ponieważ nie było wiadomo, kiedy wody ponownie się podniosą.
Pomimo krótkiego terminu wykopalisk, archeologom udało się odwzorować większość zabudowań miasta, które znajduje się w Kemune w regionie Kurdystanu w Iraku. Oprócz pałacu, który został zidentyfikowany podczas krótkiej suszy w 2018 roku, zespół niemieckich i kurdyjskich archeologów odsłonił ufortyfikowany budynek z dużymi murami i wieżami, kompleks przemysłowy oraz ogromny wielopiętrowy magazyn.

susza

Według naukowców miasto, które stało nad brzegiem rzeki Tygrys w latach 1550-1350 p.n.e. było ważnym ośrodkiem imperium Mittani. Mittani byli jednym z wielkich narodów tamtych czasów i kontrolowali duże obszary Mezopotamii i Syrii. Byli pionierami niesławnego Rydwanu Wojennego, który dał Mitanni ogromną przewagę militarną nad wrogami. Ponadto podczas wykopalisk w Turcji archeolodzy znaleźli najstarszy na świecie podręcznik treningu konnego, napisany przez trenera koni Mitanni o imieniu Kikkuli w 1345 roku p.n.e. Pomimo swojej potęgi militarnej, imperium Mitanni zostało w końcu pokonane przez imperium asyryjskie i to niegdyś wielkie imperium zostało w dużej mierze zapomniane. Jednak dzięki nowemu odkryciu, które przetrwało w niezwykłym stanie, zyskujemy cenny wgląd w czasy tej starożytnej potęgi.
To, jak dobrze kompleks przetrwał, zaskoczyło nawet naukowców. Choć budynki wykonane były z suszonych na słońcu cegieł błotnych, które były zanurzone w wodzie przez ponad 4 dekady, większość struktur przetrwała w bardzo dobrym stanie. Zawdzięczają to trzęsieniu ziemi, które nawiedziło te tereny około 1350 roku, powodując zawalenie się górnych partii murów i pogrzebanie budynków.

susza

Archeolodzy odzyskali z ruin kilka naczyń ceramicznych oraz ponad 100 glinianych tabliczek z inskrypcjami pisma klinowego, które pochodzą z okresu Średniej Asyrii (okres po upadku imperium Mitanni). Naukowcy mają nadzieję, że te znaleziska dostarczą pewnych informacji o tym, kto mieszkał w mieście i jakie były początki asyryjskiego panowania w tym regionie.
Od tego czasu zapora w Mosulu została ponownie napełniona, pozostawiając ruiny miasta ponownie pod wodą. Tym razem jednak badacze zrobili wszystko, by zapobiec dalszym zniszczeniom, przykrywając ruiny szczelną folią i wypełniając je żwirem. Miejmy nadzieję, że dzięki temu będą mogli kontynuować swoją pracę, gdy poziom wody ponownie ustąpi.

 

O innych spektakularnych odkryciach pisaliśmy też TUTAJ.

Źródło: earthlymission.com

Opracowanie: Agata Pałach, blog Nigdy za późno

One thought on “Odkryto ruiny 3400-letniego miasta. Archeolodzy w osłupieniu!

Dodaj komentarz