fbpx

Pracownia Marii Skłodowskiej-Curie zostanie przeniesiona, a nie zburzona

Francuska minister kultury, Rachida Dati, ogłosiła w środę, że zabytkowy budynek w Paryżu, który dawniej służył jako laboratorium Marii Skłodowskiej-Curie, nie zostanie zniszczony, ale przeniesiony. Zamiast rozbiórki, Pawilon Źródeł (Pavillon des Sources) zostanie dokładnie przeniesiony „cegła po cegłę” o kilka metrów od obecnego miejsca.

Pawilon, położony w Dzielnicy Łacińskiej Paryża, niedaleko Instytutu Curie, to mała konstrukcja z początku XX wieku. Instytut Curie, nazwany na cześć polsko-francuskiej laureatki dwóch Nagród Nobla, Marii Skłodowskiej-Curie, funkcjonuje jako ośrodek naukowy i muzeum, poświęcone jej życiu i pracy. Skłodowska-Curie, znana z badań nad promieniotwórczością oraz odkrycia radu i polonu, przyczyniła się do rozwoju nauk medycznych, w tym leczenia nowotworów za pomocą promieniowania.

Projekt budowy nowego centrum chemii biologicznej na miejscu pawilonu, mającego skupiać się na badaniach nad rakiem, wzbudził kontrowersje. Mimo zgody władz na rozbiórkę, spór między zwolennikami a przeciwnikami tej decyzji eskalował. Niektórzy, w tym prawnuk Skłodowskiej, Marc Joliot, argumentowali, że budynek nie odegrał znaczącej roli w jej badaniach, służąc głównie do przechowywania odpadów radioaktywnych i obecnie stanowi zagrożenie radiologiczne. Z kolei przeciwnicy rozbiórki podkreślali, że Skłodowska-Curie wykorzystywała pawilon do przygotowania substancji radioaktywnych, co czyni go ważnym elementem dziedzictwa naukowego.

Ostatecznie, decyzja o przeniesieniu budynku umożliwi dalszy rozwój centrum badawczego nad rakiem, zgodnie z nowymi planami wspartymi przez minister Dati. Ten kompromis pozwoli na zachowanie ważnego zabytku naukowego, jednocześnie umożliwiając postęp w badaniach onkologicznych.

Dodaj komentarz